Slovensko

Na Slovensko dodali jinou vakcínu Sputnik. Rusko chce dodávku vrátit

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 21:13
8.4. 2021 15:05
Téma:

Slovenský Státní úřad pro kontrolu léčiv (ŠÚKL) ve čtvrtek oznámil, že vakcíny Sputnik V, které země získala v březnu, jsou jiné šarže. Dávky se liší od těch popsaných odborným časopisem Lancet - ty má posuzovat Evropská agentura pro léčivé přípravky. Rusko následně uvedl, že Slovensko porušilo kontrakt na dodávku vakcíny a chce celou zásilku vrátit.

Podle ŠÚKLu vakcíny spojuje pouze název. Konzistence a vlastnosti se totiž výrazně liší. Ústav tak kvůli nedostatku informací nevydal prohlášení k přínosům a rizikům ruské vakcíny. Doporučuje tak i nadále očkovat pouze schválenými vakcínami.


"Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi," uvedl slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv.

 


Ústav navíc dodal, že od výrobce nedostal zhruba 80 % požadovaných údajů. Za ruskou vakcínu vyrazil bojovat do Ruska bývalý premiér a současný ministr financí Igor Matovič. Právě on totiž stál za nákupem vakcíny.

 

"Údaje, výsledky a pozorování ze všech tří posuzovaných oblastí do sebe musí zapadat. Informace dodané výrobcem musí odpovídat pozorováním v místě výroby, laboratorní testy musí být podloženy výrobní dokumentací. Pouze na základě spolehlivých a ověřitelných důkazů může ŠÚKL přijmout odborné stanovisko ke kvalitě, bezpečnosti a účinnosti vakcíny," sdělila mluvčí ŠÚKL Zuzana Baťová.

 

Rusko ve čtvrtek podle agentury Reuters prohlásilo, že Slovensko porušilo smlouvu a požádalo vládu o navrácení celé zásilky. Zároveň obvinilo Slovensko ze sabotáže.

 

 


Utajené rozhodnutí nakoupit dva miliony dávek v Evropě neschválené vakcíny Sputnik V vyvolalo na Slovensku vládní krizi, která vyústila až v rezignaci Igora Matoviče. Slovenská prezidentka Zuzan Čaputová následně jmenovala do funkce premiéra Eduarda Hegera.

 

V Česku se naposledy řešilo, kdo bude vakcínu Sputnik V distribuovat:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz