Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Poplach v Indonésii

Na Sumatře vybuchla sopka, popel chrlí kilometry daleko!

Výbuch sopky Sinabung
Zdroj: Profimedia

Na indonéském ostrově Sumatra vybuchla v neděli sopka Sinabung. Masivní sloupec popela stoupal až do výšky sedmi kilometrů. Zatím není jasné, zda byl někdo zraněn.

O výbuchu sopky Sinabung informovala indonéská národní agentura vulkanologie. Odborníci vyhlásili druhý stupeň poplachu, nikdo by neměl chodit do oblasti pěti kilometrů od vulkánu. Píše portál ST.com.

 

Krátce po výbuchu chrlila Sinabung obrovské množství popela až do výšky sedmi kilometrů. Popel přitom dopadl až tři kilometry od kráteru. Zatím nejsou v souvislosti s erupcí hlášeny žádné škody, oběti ani zranění.

 

 

Experti místním obyvatelům důrazně doporučili, aby nosili masky, protože popel se bude postupně usazovat. Na videích, sdílených na twitteru, jsou přitom vidět děti, které masky nemají a lijí vodu na projíždějící auta, zahalená popelem.

 

 

 

Mount Sinabung měří 2475 metrů a leží na severu ostrova Sumatra. V roce 2014 zabila erupce sopky 16 lidí a zničila tisíce domovů. Naposledy erupci úřady zaznamenaly na začátku května. Sinabung jedním ze 129 aktivních vulkánů v Indonésii.

epa TN.cz