Koronavirus

Nárůst nakažených nezpomaluje, Vojtěch se pře s Hamáčkem o "alarmující situaci"

Jan Hamáček, Adam Vojtěch
Zdroj: Profimedia
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
24.7. 2020 6:33
Téma:

Od soboty začne v Česku platit plošná povinnost nosit roušky na vnitřních akcích nad 100 osob. Ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD) označil situaci za "alarmující", podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) však zase tak dramatická není. Za čtvrtek přibylo 235 nakažených a momentálně s nemocí Covid-19 bojuje přes 5000 lidí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek představil nová opatření. Od soboty nasadíme roušky na vnitřních akcích, od pondělí bude moct hromadné události navštívit méně lidí (podrobnosti zde). Podle vicepremiéra Jana Hamáčka je ale situace natolik dramatická, že by měli lidé nosit ochranu úst a nosu dobrovolně i na jiných veřejných místech.

 

"Nemusíme čekat, až nám ministerstvo něco nařídí. Můžeme konat hned. Chci vás proto požádat, abyste používali roušky, když se pohybujete v MHD a uzavřených prostorách. Masivním nošením roušek zabráníme šíření nákazy," vyzval Hamáček na facebooku. Ještě předtím řekl Seznam Zprávám, že čísla jsou "alarmující". 

 

Vojtěch nesouhlasí a už na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že Česko se stále potýká jen s lokálními ohnisky. 

 

 

"Naší rolí je dělat takové kroky, abychom předešli zhoršení situace. Současně bychom ale neměli občany strašit. Prosím všechny veřejné činitele, aby situaci nedramatizovali. Plošně se epidemie nešíří, není nutné přijímat nějaká dramatická opatření," doplnil poté na twitteru s tím, že by nesvolával ani krizový štáb, jak by si přál Hamáček.

 

Třetí den po sobě je přírůstek infikovaných vyšší než 200. Za čtvrtek ministerstvo zdravotnictví eviduje 235 nových případů nákazy. S nemocí Covid-19 bojuje 5107 lidí, z toho 141 je hospitalizovaných. Od začátku epidemie se nakazilo 14 800 osob, 9328 už koronavirus porazilo. Zemřelo 365 lidí.

 

 

Kromě plošné povinnosti nosit roušku na vnitřních akcích si ji musejí nasadit obyvatelé Moravskoslezského kraje ve všech vnitřních prostorách a vozidlech včetně MHD a taxi služby. Ve zdravotnických zařízeních jsou nutností i v Ústeckém a Libereckém kraji.

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet nakažených:

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o vývoji pandemie ve světě:

TN.cz