Koronavirová epidemie

Dvojnásobný počet! Nárůst nákazy v Česku zrychluje, tady je nejhůř

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
12.8. 2020 14:41
Téma:

Po dvou dnech, kdy počet nových případů nákazy koronavirem v Česku klesal ke stovce, se jejich nárůst zdvojnásobil. Za úterý laboratoře evidují 288 infikovaných. S nemocí Covid-19 se v tuzemsku potýká 5213 lidí.

Oproti pondělí hlásí laboratoře dvojnásobný nárůst nových případů nákazy koronavirem. Provedly 5673 testů, které odhalily 288 nemocných. V předešlých třech dnech se přitom přírůstek mírně nad stovkou.

 

Aktivních případů je v Česku 5170. Od začátku epidemie s nemocí Covid-19 potýkalo 18 826 lidí, z nich 13 222 se z ní zotavilo. V nemocnicích leží 131 pacientů, koronavirus si vyžádal 391 životů.

 

Podle dat, která ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje vždy za uplynulý týden, se momentálně s nejvyšším počtem nakažených na 100 tisíc obyvatel potýkají Frýdecko-Místecko (49 lidí na 100 tisíc) a Klatovsko (38,19 nemocných na 100 tisíc). Praha má 26 nakažených na 100 tisíc obyvatel, Brno pak pouze 16.

 

 

Právě okres Frýdek-Místek svítí na koronasemaforu společně s Prahou zeleně. To znamená, že se v nich vyskytuje nákaza bez komunitního přenosu. Všechny ostatní regiony mají bílou barvu, je v nich tedy nulové či zanedbatelné riziko.

 

Takhle se v Česku vyvíjí počet nakažených:

 

 

Stát hodlá ve spolupráci s fakultními nemocnicemi navyšovat testovací kapacity. Chce tak vyjít vstříc lidem, kteří v příštích dnech míří na dovolenou do Řecka. Země totiž od příštího pondělí povolí Čechům přicestovat pouze s negativním testem starým nanejvýš 72 hodin a potvrzením o bezinfekčnosti od lékaře (podrobnosti čtěte zde).

 

"Jednáme jako ministerstvo se zřizovateli odběrových míst, aby byly lidské kapacity posíleny a bylo možné vyšetřit očekávanou kapacitu, jakou nahlásí cestovní kanceláře," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

 

Už ve středu bylo například otevřeno Covid Centrum Fakultní nemocnice Ostrava, kde jsou na jednom místě soustředěna všechna odběrová místa, informační centrum a zakrátko přibude i laboratoř s kapacitou minimálně 1 000 testů denně. Zároveň se navýšila dosavadní kapacita odběrových míst ze současných 250 na 1 000 odebraných vzorků denně.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o účinnosti "provizorních" roušek:

Související témata:
TN.cz