tisková konference

V pondělí začne rozvolňování! Vláda otevře obchody, děti půjdou do škol

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 21:31
6.4. 2021 10:54
Téma:

Koronavirová situace v Česku se nadále lepší a vláda tak na úterním jednání schválila uvolnění prvních opatření. Od pondělí se tak otevřou některé obchody a do škol a školek se vrátí první děti. Skončí také omezení cestování mezi okresy a nouzový stav.

Vláda Andreje Babiše (ANO) na pravidelném jednání probírala aktuální koronavirovou situaci a řešila především rozvolnění některých opatření. Schválila řadu změn.

 

Od pondělí 12. dubna se otevřou obchody s dětským zbožím, papírnictví, prádelny a další prodejny. Povoleny budou také farmářské trhy. Pro provoz obchodů i trhů budou platit přísná hygienická opatření. Na trzích například nebude možná konzumovat jídlo a pití. 

 

"Papírnictví, dětské oblečení a obuv, aby mohli rodiče v klidu poslat své děti do škol. A také čistírny a prádelny, farmářské trhy, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta. Právě schválená uvolnění ekonomických aktivit od 12.4. 2021," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

 

 

Fungovat budou moci také zoologické a botanické zahrady, ale jen jejich venkovní prostory a navíc s omezenou kapacitou. Povoleny budou i venkovní a vnitřní akce. "Venkovní akce se budou moci konat maximálně v počtu do 20 osob, vnitřní akce do 10 osob," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

 

 

Od pondělí se také do škol vrátí předškoláci, žáci speciálních škol a rotačně žáci prvních stupňů základních škol. "Rotační výuka není ideální, ale je to nástroj, jak bezpečně vrátit děti do škol," řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Dodal, že už je 120 tisíc učitelů naočkováno vakcínou proti covidu.

 

V okresech, ve kterých bude situace špatná, zůstanou školy zavřené. Rozhodnutí padne ve středu. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) půjde hlavně o okresy ve Zlínském kraji. "Epidemie tam odeznívá později," vysvětlil ministr.

 

Od 19. dubna by se měli vrátit k praktické výuce také středoškoláci. Potvrzeno to bude definitivně příští pondělí. 

 

 

Testování na školách bude probíhat samotestovacími sadami antigenních testů dvakrát týdně. Půjde o neinvazivní odběr z přední části nosu. Předškoláky budou moci testovat rodiče. 

 

Vláda tak souhlasila s návrhem ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví. Návrh se původně nelíbil premiérovi Babišovi. Vadilo mu například to, že se do mateřských škol nebudou vracet všechny děti a také rotační výuka. Na stranu ministra zdravotnictví a ministra školství se ovšem postavili i odborníci. 

 

Od pondělí skončí také zákaz cestování mezi okresy a nouzový stav, což už v neděli v rozhovoru pro TV Nova přislíbil premiér Andrej Babiš (ANO). "S koncem nouzového stavu padají omezení pohybu mezi okresy. Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byly doposud," uvedl Blatný. Setkat se nově může až 10 lidí vevnitř a 20 venku. 

 

Ministr zdravotnictví ovšem odmítl sdělit termín, kdy by mohlo dojít k otevření dalších obchodů. Na další rozvolnění vláda ale spěchat prý nebude.

 

Řada žáků má smůlu. Plaga promluvil o okresech, kde se školy neotevřou:

 

Celý záznam tiskové konference si můžete pustit zde:

TN.cz