koronavirová krize

Nechají nás zkrachovat, bojí se OSVČ. Jsme shovívaví, brání se ministerstvo

Problémy s penězi
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 1. 4. 2020
Téma:

Podpora pro OSVČ postižené epidemií koronaviru, o které vláda rozhodla v úterý, vyvolala vlnu nevole. Především drobní živnostníci se bouří proti podmínkám, které jsou nutné pro dosažení kompenzace ve výši 25 tisíc korun. Mnozí z nich je totiž nesplňují. Ministerstvo financí však tvrdí, že kritéria byla stanovena benevolentně, aby se do nich vešlo co nejvíc živnostníků.

Vláda v úterý schválila kompenzační bonus pro živnostníky poškozené epidemií koronaviru ve výši 25 tisíc korun. Nikoliv však pro všechny - aby na podporu OSVČ dosáhly, musí splnit řadu podmínek. Vykonávaná činnost musí být - až na pár výjimek - hlavní, nikoliv vedlejší, v roce 2019 musely hrubé příjmy činit 180 tisíc korun anebo 15 tisíc korun měsíčně a příjmy musely v období od ledna do března klesnout alespoň o 10 %.

 

S těmito podmínkami však mnozí živnostníci nesouhlasí. Jsou podle nich nastaveny tak, že na ně ti nejmenší podnikatelé vůbec nedosáhnou, přestože právě oni potřebují od státu největší pomoc, aby nezkrachovali.

 

"Jsem OSVČ v maloobchodním prodeji. Z důvodů nařízení vlády jsem nucena mít zavřenou provozovnu a v tuto chvíli jsem bez možnosti příjmů," svěřila se TN.cz paní Helena. "Na finanční pomoc od státu, kterou nabízejí, bohužel nedosáhnu, protože nesplňuji příjem alespoň 180 tisíc za rok. Bude tedy nějaká pomoc i pro malé živnostníky nebo nás nechají zkrachovat?" ptá se.

 

 

Podle ministerstva financí je však toto kritérium fér. "Opatření má za cíl podpořit OSVČ, kteří se podnikáním opravdu živí. V tomto ohledu je hranice příjmu ve výši 15 tisíc korun měsíčně (zdůrazňujeme příjmu, nikoliv zisku) spíše velmi benevolentně nastavená," uvedlo ministerstvo.

 

"V případě dalšího snížení by již nebylo možné hovořit o adresném cílení na OSVČ, kteří vinou šíření koronaviru přišli o drtivou většinu svých příjmů," dodal resort. Ani podmínka poklesu příjmů v období od ledna do března o 10 % se živnostníkům nezamlouvá.

 

Argumentují tím, že opatření přišla v polovině března. "Proč musím mít pokles od ledna do března, když je krize od půlky března a v březnu fakturuju za únor?" ptá se jeden z živnostníků. Podle ministerstva financí je však toto kritérium nastaveno tak, aby se do něj vešla drtivá většina všech OSVČ, které se podnikáním skutečně živí.

 

 

Živnostník, kterému bylo v polovině března znemožněno podnikat, by vykazoval pokles v první čtvrtině roku nejméně o 16 %, tvrdí ministerstvo financí. "Kritérium 10% poklesu příjmů tedy s dostatečnou rezervou splňuje. Zkoumá se období leden až březen, protože v tomto období se již epidemie začala šířit," vysvětluje své rozhodnutí.

 

"Pro ilustraci: podnikatel byl v lednu a únoru nezasažen a za leden a únor měl stejné příjmy: 33 % + 33 % z posuzovaného tříměsíčního období. Zasáhlo ho až vládní opatření přijaté cca v polovině března, jeho příjmy za první polovinu března tedy byly standardní a představovaly 16,5 % z posuzovaného tříměsíčního období. Příjmy OSVČ v tomto případě vykázaly výši 82,5 % ve srovnání se stejným obdobím v roce 2019 a s rezervou tak splňují kritérium 10% poklesu," uvádí příklad ministerstvo financí.

 

 

Dodává, že pokud OSVČ už kvůli mimořádným opatřením přerušily činnost a zaevidovaly se na úřadu práce, na kompenzaci nemají nárok.

 

Podle mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánky Filipové je však možné, že se finální podoba podpory pro živnostníky ještě změní. Záleží na tom, jak se k tomu postaví například Sněmovna, kterou musí ve zrychleném řízení zákon projít. 

 

Změnu systému podpory večer na twitteru připustila i sama ministryně financí Alena Schillerová (ANO). "Našim záměrem nebylo program znepřístupnit, ale najít co nejspravedlnější model. Pokud se nezanedbatelná část zasažených OSVČ do kritérií z různých důvodů nevešla, tak spravedlivý nebyl. Pracujeme na úpravě," uvedla.

 

Na Vysokém učení technickém v Brně vytiskli pomocí 3D tiskárny ochrannou masku. Pro více informací se podívejte na reportáž TV Nova:

TN.cz