Demonstrace

Největší protesty od roku 1989, komentují Václavák světová média

Demonstrace na Václavském náměstí - 11
Zdroj: TV Nova
Téma:

Úterních demonstrací na Václavském náměstí si všimla i zahraniční média. O protestech informovaly například britské, francouzské a německé deníky i televize. Podle organizátorů se v centru hlavního města sešlo 120 tisíc demonstrujících, kteří požadují nezávislou justici a odchod premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

Podle britského The Guardian byla Česká republika svědkem největších demonstrací od pádu komunismu. "V Praze se shromáždilo přibližně 120 tisíc lidí, kteří požadovali rezignaci premiéra Andreje Babiše," napsal deník.

 

Britský list popsal, že scéna připomínala podobná shromáždění před třiceti lety, která předznamenala sametovou revoluci a ukončila komunistickou vládu v bývalém Československu.

 

Demonstrace v Praze si všiml také deník Le Figaro. "Protestující opět zaplnili Václavské náměstí, tepnu hlavního města a symbolické místo českých dějin," komentuje událost francouzský deník.

 

Ten se zároveň věnuje také auditu Evropské komise, podle kterého má být Andrej Babiš ve střetu zájmů a stále ovládat skupinu Agrofert. "Audit je útokem na Českou republiku. Evropští úředníci pohrdají českými zákony," zmiňuje list úterní slova českého premiéra na půdě Sněmovny.

 

 

Podle německé televize ZDF se protesty proti českému premiérovi přiostřují. "Jde o jednu z největších demonstrací od roku 1989," informovala veřejnoprávní televize.

 

Podobně o demonstraci mluvila i britská televize BBC, která měla živé vstupy přímo z Václavského náměstí. "Odhadovat počet demonstrantů je komplikované, ale dav se táhne od sochy sv. Václava po nejdelším pražském náměstí," komentoval reportér Rob Cameron.

 

 

"Zatímco davy jsou obrovské a rostou, možnost změny je diskutabilní. Premiér Babiš odstoupit odmítá a prezident tvrdí, že jej nevyhodí. Jeho koaliční partner se zatím nezdá být ochotný koalici opustit,“ dodal z místa novinář z BBC.

 

Připomeňte si úterní události:

pan TN.cz