Boj s koronavirem

Nemocnice kolabují! Stále přibývá nakažených lékařů a sester

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Aktualizováno 23. 1. 2021 20:18
22.1. 2021 11:44
Téma:

Nemocnice ve Slaném je podle svého ředitele na hraně svých možností. Zařízení v tuto chvíli eviduje 70 nakažených zdravotníků na klíčových odděleních. O pomoc volá také chebská nemocnice.

Vedení nemocnice hlásí nejvyšší počet nakažených zdravotníků od začátku pandemie. "Ti, kteří zbývají, přestávají být schopni zajistit provoz. Celostátní tempo vakcinace a úvahy o rozvolnění opatření nedávají naději, že příští měsíce budou, co do počtu pacientů hospitalizovaných s covidem, jiné. Světlo na konci tunelu ze všeho nejvíce připomíná protijedoucí vlak," přiznal ředitel nemocnice Štěpán Votoček.

 

Podle jeho slov je paradoxní, že počet nakažených z řad personálu nemocnice rapidně stoupnul v týdnu po první dávce vakcíny. Účinně očkovaný je člověk až po druhé dávce. Podle ředitele je tak doporučení ministerstva zdravotnictví odložit druhou část vakcinace zdravotníků nesprávné. Odklad by prý mohl výrazně narušit chod zdravotnického zařízení.

 

 

"Pokud bychom druhou dávku odložili, vystavili bychom zbytečně zdravotníky a další již rozočkované riziku nákazy, což je v nynější situaci nepřípustné. Už nyní funguje část oddělení v nouzovém režimu. Řada ambulancí musela být uzavřena a bez pomoci armády a dobrovolníků by se zhroutila i lůžková péče. Domníváme se, ale zatím to nemáme potvrzené, že současná agresivita šíření viru naší nemocnicí může být způsobena virulentnější britskou mutací," potvrdil ředitel Nemocnice Slaný.

 

Nemocnice musí kromě akutní péče a běžného chodu zajistit i fungování odběrového centra a personálně zajistit provoz očkovací centra, které je momentálně přesunuto do hotelu v prostorách nemocnice.

 

Ve Slaném zatím očkují pouze zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. Od příštího týdne by ale měli začít i s očkováním seniorů, kteří se přihlásili do registračního systému. Podle vedení nemocnice může očkování veřejnosti kromě nedostatku personálu zkomplikovat i nedostatek vakcinační látky.

 

 

 

S nedostatkem zaměstnanců se potýká také chebská nemocnice. Vedení města upozornilo na kritickou situaci v pátek dopoledne na facebookovém profilu. "Nejhorší situace je s dlouhodobě přetíženým personálem. Chybí nám lékaři, ale hlavně zdravotní sestřičky. Oslovujeme bývalé, nebo i současné zdravotní sestry. V případě, že se rozhodnete pomoci, volejte přímo hlavní sestru paní Korseltovou 739 649 747," vyzvalo vedení chebské radnice.

 

 

 

Ministr Blatný požádal nemocnice, aby odložily druhou dávku očkování zdravotníků proti covidu-19. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz