Koronavirus

Mnohé naočkují podruhé později než za 21 dní. Pfizer to nedoporučuje

Zdravotníci budou muset na druhou dávku vakcíny proti covidu-19 zřejmě čekat. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) požádal nemocnice, aby jejich očkování odložily. Vakcíny prý není dost, a navíc už se očkují senioři. Podle některých studií by na dostatečnou ochranu měla stačit i jedna dávka vakcíny Pfizer/BioNTech. Sám výrobce ale varuje, že potvrzenou účinnost má jen opakovaná dávka.

"Já jsem byl očkován před týdnem a kousek a za týden jsem měl plánované přeočkování," řekl televizi Nova lékař Jan Cibulka z Plzně. V úterý mu ale dorazila zpráva, že se přeočkování zdravotníků o týden odkládá.

Do plzeňské fakultní nemocnice ve středu dorazilo necelých 1200 dávek vakcíny. I tam ale museli druhé očkování zdravotníků odložit.

"Na základě žádosti pana ministra zdravotnictví Jana Blatného jsme vakcinaci druhé dávky pro naše zdravotníky posunuli o jeden týden," uvedla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Související obsah

Nemocnice ve Zlínském kraji by měly očkování všech prioritních skupin stihnout dokončit do necelého měsíce. "Zdravotníky, klienty domovů pro seniory a také seniory nad osmdesát let bychom měli stihnout naočkovat do poloviny února, pokud budou přicházet vakcíny podle plánu," řekl mluvčí zlínských nemocnic Egon Havrlant.

S omezením dodávek se ale potýká celé Česko. "To krácení je celkem až o 68 plat, takže zase někde až 80 000 vakcín," konstatoval premiér Andrej Babiš (ANO).

"Někdo se musí o ty nemocné postarat, a pokud nebudeme mít zdravý a schopný zdravotnický personál, a tím nemyslím jenom lékaře a sestry, ale vlastně celé zaměstnanecké zázemí nemocnic, tak budeme mít veliké problémy," domnívá se lékař Martin Dušek.

Související obsah

Pfizer tvrdí, že účinnost očkování má vyzkoušenou s dvěma dávkami podávanými v rozmezí 21 dnů.

"Bezpečnost a účinnost vakcíny nebyla hodnocena pro odlišná dávkovací schémata, neboť většina účastníků klinické studie obdržela druhou dávku v tomto časovém rozmezí specifikovaném v protokolu studie. Neexistují data, která by prokazovala, že ochrana po podání první dávky přetrvává i po více než 21 dnech," upozornil mluvčí české pobočky Pfizeru Tomáš Sazima.

Epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula je opačného názoru: "Samozřejmě to vůbec neznamená, že by tady byla nějaká klesající účinnost, standardně se opravdu vakcíny dávají v měsíčním intervalu, a tady není důvod, proč by to nemohlo fungovat."

Související obsah

Z analýzy amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv vyplývá, že u vakcín společnosti Pfizer/BioNTech by mohla stačit jediná injekce. Už ta má podle jedné studie účinnost přes 63 procent. Na menším vzorku pacientů dokonce vykázala účinnost přes 80 procent. 

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz