Rozvolnění opatření

Obchody se za pár týdnů můžou zase zavřít, připustil ministr Havlíček

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Linda Nguyenová
Aktualizováno 17. 2. 2021 20:11
16.2. 2021 20:58
Téma:

Netrpělivě očekávané rozvolnění a otevírání obchodů může být jen dočasné. V Televizních novinách to připustil ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Ujistil ale, že se vláda spolu s hejtmany snaží dalšímu uzavírání zabránit. Za pravdu mu dal také jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS).

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba v úterních Televizních novinách ujistil, že otevření maloobchodů posvětili i epidemiologové. Vzácná shoda mezi hejtmany a vládou je podle něj jen prvním krokem.

 

"Ještě minulý čtvrtek jsme byli v situaci, kdy by se v pondělí otevřelo úplně všechno, nebýt víkendového jednání s hejtmany. Došli jsme k určitým řešením a zavázali se k nim. Udělali jsme rozumnou dohodu, se kterou epidemiologové ve smyslu Krajských hygienických stanic i ministr Blatný souhlasili," řekl ministr Havlíček.

 

 

Epidemiologická situace v Česku je podle něj natolik dobrá, že je možné znovu otevřít obchody. Jestli to byl správný krok, se dle jeho slov ukáže až časem. "Další uzavírání nelze vyloučit," varoval Havlíček.

 

Spolu s hejtmany ale prý vláda plánuje udělat maximum pro to, aby k tomu nedošlo. "Jsme v pandemické válce, řada zemí Evropy má obchody zavřené, ale situaci nejde protahovat donekonečna. Je to velký a zásadní psychologický akt. Ukazujeme národu, že je světlo na konci tunelu," vyjádřil se vicepremiér.

 

 

Pokud se budou dodržovat nastavená pravidla, je podle něj možné za další dva nebo tři týdny uvolnit další část segmentu, například služby. Hejtman Kuba má obavy z dalšího šíření britské varianty covidu. Připustil, že situace se může znovu zhoršit.

 

"Nikdy si nejde být jistý, ale my nemůžeme žít pár let v uzavřené ekonomice a uzavřeném školství. Odpovědnost je na každém z nás. Řešili jsme, které opatření je nejméně rizikové, a právě obchody jsou nejméně riziková záležitost," řekl jihočeský hejtman.

TN.cz