Extrémní počasí

Orkán v ČR: Nejméně 12 zraněných, 1 oběť. Bez proudu jsou tisíce lidí

Jan Socha
Jan Socha, Petr Zelený
Aktualizováno 14. 2. 2020 14:19
10.2. 2020 6:07
Téma:

Nejméně jeden mrtvý a 12 zraněných, z toho dvě děti. Škody za desítky milionů korun a přes 280 tisíc odběratelů bez proudu, kolaps na železnici i na silnicích. To za sebou zanechala vichřice Sabina, která se v noci na pondělí a během dne prohnala Českem. Bouře dorazila z Německa, na horách vítr dosahoval rychlosti až 180 km/h. Lámal stromy a bral vše, co mu přišlo do cesty.

Očekávaná bouře po cestě Evropou dorazila do Česka už v neděli kolem osmé hodiny večer. První vážnější následky bouře Sabina pocítili lidé na Frýdlantsku, v obci Peklo spadl vzrostlý strom na rodinný dům. Hasiči nemohli nic dělat, protože hrozilo, že jim dům spadne na hlavu.

 

Pravou sílu Sabiny pocítila republika v pondělí brzy ráno. Kolem čtvrté dosáhl vítr na Šumavě či na Sněžce síly orkánu, hnal se rychlostí 180 km/h. Více se dozvíte v reportáži:

 

 

Výjezdy hasičů se začaly počítat na desítky, celkem hasiči zasahovali až třicetkrát častěji, než tomu bývá v běžný den. Vůbec nejnáročnější situace byla v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji. Další podrobnosti zjistíte v reportáži:

 

 

V ohrožení života byli i hasiči, stromy kolem nich padaly jako sirky. U Prachatic zase skončilo pod těžkým kmenem osobní auto. Kolem sedmé ráno zesílil vítr také v Karlovarském a Středočeském kraji. Nejhůř skončila restaurace v Kladně, které vítr strhl střechu.

 

Počasí v Česku jsme sledovali online:

 

On-line reportáž

Orkán Sabina udeřil na Česko

22:49

Aktuální mapy počasí v České republice.

Vítr:

Mapa počasí ČR - 1

Oblačnost:

Mapa počasí ČR - 2

Teploty:

Mapa počasí ČR - 3

 

22:27
22:12

Aktuální stav železničních tratí s přerušeným provozem podle Správy železnic, platí ke 22:00:

149 Bečov n.T. - Karlovy Vary d.n. - dopravce GWTR přerušil provoz na vlastní žádost
DB Železniční přechody ČD / DB - provoz zastaven (vyjma Děčín - pro nákl.dopravu
197 Číčenice - Volary ; silný vítr - bezpečnost provozu
225 Veselí n.L. -Jarošov n.N. - bezpečnost provozu
250 G.Jeníkov - Vlkaneč - závada TV
183 Plzeň - Klatovy
202 Malšice - Bechyně
196 Holkov - Kamenný Újezd u ČB
194 Polná na Šumavě - Kájov
201 Branice - Božejovice
227 Telč - Třešť
197 Prachatice – Volary

Trať z Českých Budějovic do Tábora je již v provozu, zbytek tratí v oblastí je však neprůjezdný.

 

 

Ve středních Čechách bylo zhruba devět tisíc domácností bez proudu, další desetitisíce ve zbytku země. Postupně energetické společnosti ČEZ a E.ON vyhlásily kalamitní stav v devíti krajích, v nejhorší chvíli bylo bez proudu téměř 300 tisíc odběrných míst. Podívejte se na reportáž:

 

 

Zhruba v půl osmé v Rohozné na Jihlavsku Sabina poškodila čtvrtinu domů ve vesnici. Nikdo se nezranil, lidé ale zůstali bez střech nad hlavou a volali o pomoc.

 

 

Popadané stromy přes silnice i koleje zastavily dopravu po celé zemi. Železnice zcela zkolabovala, z řady míst se lidé nemohli dostat do práce. Vítr řádil také na pražském letišti, piloti bojovali s poryvy větru a některé linky proto ráno ani nepřiletěly, týkalo se to sedmi letů. Praha kvůli orkánu zastavila veškeré přívozy. Více o komplikacích v dopravě se dozvíte v reportáži:

 

 

Dopoledne se bouře přesunula do Pardubického kraje, tunová střecha v České Třebové neměla proti větru šanci a ve vteřině šla k zemi. Ani na Ústecku se Sabina s lidmi nemazlila, stoupla například voda v Jirkovském rybníku a v ohrožení byly desítky domů. Na Liberecku zase museli hasiči těžce nemocným dovézt generátory.

 

Po poledni vítr opět zesílil. V tu chvíli už za sebou hasiči měli přes 2000 zásahů. Strom spadl na cizinku v Doksech na Českolipsku, s vážným zraněním skončila v nemocnici. Na Sokolovsku si vyžádala Sabina první oběť, řidič narazil do spadlého stromu a na místě zemřel. Patnáctiletý chlapec a o rok mladší dívka skončili v nemocnici po pádu stromu na dětském hřišti v Praze-Klánovicích.

 

 

Odpoledne se vítr uklidnil, desítky tisíc lidí ale musí bez proudu vydržet i přes noc. Kvůli vichřici musely být také na řadě míst uzavřeny městské parky nebo hřbitovy, kde hrozily pády stromů. Zavřené zůstaly i některé zoologické zahrady. Silně poškozený je i zámecký park Štiřín na Praze-východ. Podívejte se reportáž o tom, co se dělo v různých zoo:

 

tn.cz / TV Nova