Otevřený dopis prezidentovi

Zeman zavřel celou čtvrť v Praze, kritizuje opozice prezidenta. Napsali dopis

Otevřený dopis prezidentu republiky
Zdroj: Jiří Růžička a Jan Lacina
Lukáš Richtár
Lukáš Richtár
2.1. 2021 15:43
Téma:

Politici Prahy 6 žádají v otevřeném dopise prezidenta Miloše Zemana, aby znovu otevřel areál Pražského hradu pro veřejnost. Ten je uzavřený už od 12. října a měl by tak zůstat po celou dobu trvání nouzového stavu.

Místostarosta Prahy 6 Jan Lacina a místopředseda Senátu Jiří Růžička vyzvali prezidenta republiky Miloše Zemana, aby otevřel areál Pražského hradu veřejnosti. Podle nich nehrozí v jeho areálu větší nebezpečí nákazy covidem-19 víc, než na jiných místech Česka a stačí pouze důsledně respektovat vládou zavedená protiepidemická opatření. Jde prý o neúctu nejen k obyvatelům Prahy, ale i k občanům celé republiky.

 

 

K uzavření Pražského hradu není podle Laciny žádný racionální důvod a vyzývá, aby se vrátil české veřejnosti. Obsah dopisu komentoval i poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. "Pro chorobný pocit vlastní důležitosti uzavřel Miloš Zeman jednu celou historickou čtvrť Prahy," uvedl Kalousek na svém Twitteru.

 

 

Na otevřený dopis reagoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. "Opoziční politici místo přání občanům všeho dobrého útočí. Moc dobře přitom vědí, že Hrad je uzavřen kvůli vládním opatřením v boji s koronavirem," uvedl Ovčáček.

 

Ovčáček narážel na protiepidemický systém, podle kterého jsou hrady a zámky pro veřejnost ve 4. a 5. stupni uzavřené. Česko se nyní nachází v tom nejpřísnějším, tedy 5. stupni. Pražský hrad byl uzavřen i na jaře. Tehdy veřejnost neměla do areálu přístup více než dva měsíce, od poloviny března až do druhé poloviny května.

 

Anketa

Měl by být Pražský hrad opět otevřen pro veřejnost?

Hlasovalo 939 lidí.

 

Areál Pražského hradu byl v poslední době výjimečně zpřístupněn návštěvníkům pouze čtyřikrát během vánočních svátků a na přelomu roku. Ve všech případech to bylo kvůli mším, které se konaly v katedrále svatého Víta. Ty probíhaly za přísných hygienických podmínek. Mimo tyto události mohou návštěvníci u vchodu do areálu Pražského hradu najít pouze ceduli, která informuje, že Pražský hrad je po dobu nouzového stavu uzavřený. 

 

Otevřený dopis adresovaný přímo prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi:

TN.cz