Tisková konference

Vojtěch oznámil další zpřísnění, roušky povinně do škol a zavřené restaurace

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 17. 9. 2020
Téma:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) svolal tiskovou konferenci, na které spolu s experty zhodnotil aktuální epidemiologickou situaci v Česku. Oznámil nová plošná opatření. Ta se týkají roušek ve školách a provozu restaurací, klubů či barů.

"Od pátku bude nošení roušek ve školách od druhého stupně výš povinné, to znamená i na středních a vysokých školách. Roušky budou nově povinné i během výuky," řekl na brífinku Vojtěch. Důvodem je i to, že pětina nových případů je spojená právě se školami.

 

Výjimku z nošení roušek budou mít nejen žáci na prvním stupni ZŠ, podle epidemiologa Romana Chlíbka je budou moct školáci odložit také při hodinách tělocviku, při zpěvu nebo hře na dechové nástroje.

 

Vojtěch představil i plošné opatření týkající se provozu stravovacích zařízení, tedy restaurací, barů, klubů, či diskoték. Ty budou s platností od páteční půlnoci muset být povinně uzavřené mezi půlnocí a šestou hodinou ráno. 

 

Ministr to zdůvodnil tím, že velký počet nakažených je mezi mladými lidmi, kteří do těchto podniků chodí. "Mohou pak nakazit další lidi a vznikají clustery (shluky) případů," má jasno Vojtěch. Nicméně ujistil, že žádné plošné uzavření Česka jako na jaře se nechystá.

 

 

"Epidemiologická situace není dobrá, epidemie nabírá na síle, roste i počet hospitalizovaných. Bez dodržování opatření se obáváme další růstu počtu případů," přiznal ministr. Zároveň ale prý nechce Čechy zbytečně strašit.

 

Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek připomněl, že v září už přibylo přibližně 16 tisíc nově nakažených. "Pokud vydrží číslo dvou tisíc infikovaných denně, bude na konci září asi 44 tisíc nových případů," odhadl Dušek. Pokud by reprodukční číslo (nakažlivost) dále rostlo, mohlo by nově nakažených na konci měsíce být i 70 tisíc.

 

Vojtěch přitom už ve středu navečer představil výrazné omezení vnitřních akcí. Oznámil, že od páteční 18. hodiny bude na vnitřních akcích, v restauracích či barech, moci být maximálně deset stojících lidí. Při vyšším počtu musí mít každý místo k sezení.

 

Tiskovou konferenci svolal resort zdravotnictví původně jen den poté, co hygienici zaznamenali nový rekord počtu nakažených - v úterý jich ve statistikách přibylo bezmála sedmnáct set. Rekord znovu padl i ve středu.

 

Termín brífinku se změnil kvůli tomu, že poslanci (s výjimkou zákonodárců ANO) odhlasovali, že budou ve středu odpoledne probírat koronavirus v Česku.

 

 

Kromě ministra Vojtěcha se brífinku účastnil také šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek, vedoucí Klinické skupiny Covid a současně předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý a vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu Roman Chlíbek.

 

Nová opatření přitom úřady zavedly také minulý týden, kdy se vrátila povinnost mít v budovách zakrytá ústa a nos. Přísnější pravidla ve školách zavádí například Jihočeský kraj. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

 

Celý záznam tiskové konference sledujte ZDE:

 

 

Na otázky k novým opatřením odpovídal v Televizních novinách Adam Vojtěch a Markéta Pekarová Adamová:

TN.cz