Cesta za prací

Pendleři demonstrovali na hranicích s Německem. Nemůžou do práce

Vladimír Hoť
Vladimír Hoť
11.4. 2020 20:37
Téma:

Na hraničních přechodech s Německem se dnes sešly desítky pendlerů. Protestovali proti vládním nařízením, které jim zakazují každodenní dojíždění za prací. Někteří z nich už kvůli tomu o práci dokonce přišli. Shromažďováním na hranicích ale porušili zákon a teď jim hrozí pokuta.

Asi padesátka pendlerů odpoledne přijela na hraniční přechody Folmava a Pomezí. "Chtěli jsme upozornit na to, že máme taky nějaký práva. Máme povinnosti živit vlastní rodiny a nařízení vlády nepřipadá v úvahu," prohlásil pan Miroslav, jeden z demonstrujících pendlerů.

 

"Bojím se kdekoliv říct, že jsem pendler. Nevím kde mě za to zlynčují," svěřila se Češka pracující v Německu. Češi pracující v zahraničí chtěli blokovat hraniční přechody, to se jim ale nepodařilo. Policisté je zastavovali a nařizovali jim se otočit. Nakonec tak protestovali pouze na parkovišti.

 

 

"Kolegové kontrolují všechny osoby, které se tady nacházejí. Budou také zjišťovat, jestli se tady nenacházejí osoby, které jsou v karanténě," informovala policejní mluvčí Martina Korandová.

 

Pendleři nyní mohou strávit v Rakousku nebo Německu 3 týdny, po návratu do Česka musejí do dvoutýdenní karantény. Výjimku mají pouze zdravotníci. Třeba pan Miroslav už kvůli tomuto nařízení přišel o práci. "Zaměstnavatel neměl pro mě bydlení. A abych zůstal někde tři týdny pryč, nepřipadá v úvahu. Je to větší riziko tam zůstat než tam jezdit každý den," prozradil TV NOVA.

 

Každodenní dojíždění požadovali hlavně hejtmani krajů sousedících s Německem a Rakouskem. "Nevím, jak někdo může říct, že my jsme tady něco roztahali," zuřila jedna z Češek pracujících v Německu.

 

 

"Proč v Praze je tolik nemocných? Mají to od pendlerů? Proč nezavřou Prahu, tak jako zakázali pendlerům pracovat," přidala se pendlerka Monika, které také pracuje v Německu.

 

Po Velikonocích bude zkrácena minimální doba pobytu v zahraničí ze tří týdnů na dva. Po návratu bude dál povinná 14denní karanténa. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch počítá s tím, že se hranice otevřou nejdříve za několik týdnů až měsíců.

TN.cz