neveřejná zpráva

Analýza Benešové je nezvěstná. Piráti se zveřejněním nepochodili

Marie Benešová
Zdroj: Profimedia
Téma:

Jde si v České republice objednat trestní stíhání? Nově jmenovaná ministryně spravedlnosti Marie Benešová v minulosti prezidentovi poskytla analýzu, podle které ano. Zprávu chtěli vidět Piráti, jenže nepochodili. Materiály podle Benešové zveřejnit nelze.

Dokument měla Marie Benešová vypracovat pro prezidenta Miloše Zemana. Zprávu ale nezveřejnil ani on, ani ministerstvo spravedlnosti. Dokument tak není veřejně dostupný, proto se jeho publikace ve čtvrtek dožadovali ve Sněmovně Piráti.

 

"Já jsem se obrátil jak na pana prezidenta, tak na pana ministra spravedlnosti Kněžínka a oba dva mi potvrdili, že žádná taková analýza neexistuje," uvedl poslanec Pirátů Jakub Michálek ve Sněmovně a požádal Benešovou o analýzu.

 

 

Benešová ale při interpelacích prohlásila, že materiál vypracovala jako oponentní zprávu ke koncepci a cílům ministerstva spravedlnosti se zaměřením na státní zastupitelství. "Jedná se o materiál, který byl předložen prezidentovi z mé strany 11. března, byl veřejně projednán. Tato listina je samozřejmě neveřejná," hájila se Benešová.

 

Nově jmenovaná ministryně ji prý vypracovala pro prezidenta v době, kdy byla neplacenou poradkyní. "Pokud někdo tuto listinu bude vyžadovat, musí se obrátit na Kancelář prezidenta republiky," dodala.

 

Michálek však oponoval, že odpověď od Kancléře prezidenta republiky dostal. Zprávu prý nemá. Vyzval Benešovou k publikaci zprávy a aby tak rozptýlila pochybnosti, které kolem kauzy kolují. "Tuto zprávu zveřejnit nelze," stála si za svým Benešová s tím, že jde o neveřejnou zprávu určenou prezidentovi.

 

 

Piráti nejsou jediní, komu leží nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) v žaludku. V pondělí se už podruhé sešly tisíce lidí na demonstraci na pražském Staroměstském náměstí na protest proti jejímu jmenování. A další protesty se plánují na příští týden, konkrétně na pondělí 13. května.

Související témata:
mj TN.cz