Český statistický úřad

V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí. Počet obyvatel Česka klesá

Pohřeb, porod
Zdroj: Getty Images
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 11:23
14.6. 2021 9:56
Téma:

V Česku za první čtvrtletí zemřelo o 54 % více lidí než za stejné období v předchozím roce. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). I přes to, že se oproti minulému roku narodilo v prvním čtvrtletí více dětí, klesl i tak počet obyvatel Česka pod hranici 10,7 milionu. Nižší bylo množství sňatků i rozvodů.

Počet obyvatel České republiky se v průběhu prvního čtvrtletí snížil o 7,3 tisíce lidí. Za úbytkem populace stojí zejména vysoký počet zemřelých, kterých bylo o 19,2 tisíce více než narozených dětí. Saldo zahraniční migrace zůstalo v kladných číslech a dosáhlo 11,9 tisíce osob.

 

"V Česku se během prvních tří měsíců roku živě narodilo 27,2 tisíce dětí. Bylo to o pět set více než ve stejném období roku 2020. V lednu byl sice počet narozených meziročně ještě mírně nižší, v únoru a zejména pak v březnu ale již vyšší," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky. V předchozích dvou letech přitom počty živě narozených v meziročním srovnání klesaly.

 

Počet zemřelých od počátku ledna do konce března letošního roku dosáhl 46,4 tisíce. To je ve srovnání s loňským rokem 54% nárůst, v předchozím roce zemřelo ve stejném období o 16,2 tisíce lidí méně.

 

Z dat ČSÚ vyplývá, že se jedná o nejtragičtější čtvrtletí od roku 1992, od kdy jsou statistiky veřejně dostupné. V březnu letošního roku zemřelo v Česku 16 657, což je také nejvíce za jediný měsíc od roku 1992.

 

 

Meziroční nárůst počtu zemřelých byl v prvním čtvrtletí vyšší u mužů (o 63 %; u žen o 44 %) a z hlediska věku u osob 75–79 (o 76 %) a 70–74letých (o 73 %).

 

Během prvních tří měsíců se v Česku uzavřelo v porovnání s loňským rokem méně sňatků. Do manželství vstoupilo 2,7 tisíce párů, což je o 1,1 tisíce méně než za stejné období loni. Klesl i počet rozvodů, těch bylo za první tři měsíce pět tisíc, což je o zhruba o 600 méně než v loňském prvním čtvrtletí.

 

Do České republiky se podle ČSÚ během prvního čtvrtletí přistěhovalo 19,1 tisíce osob a naopak 7,2 tisíce se jich z ČR vystěhovalo do zahraničí. Saldo zahraničního stěhování dosáhlo 11,9 tisíce osob, meziročně bylo o 7,4 tisíce vyšší. Naprostá většina z 4,3tisícového meziročního nárůstu přistěhovalých se odehrála v březnu. Nejčastěji šlo o občany Ukrajiny.

 

GALERIE: Český statistický úřad o počtech zemřelých v ČR

1
/
3
Zdroj: ČSÚ
Zemřelí, čtvrtletní data, 2016 - 2021

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz