anketa banální případ

Policisté se chlubí zadržením dívky s jointem. Lidé je seřvali

školák se předávkoval marihuanou
Zdroj: Mediafax
ilustrační foto
Téma:

Se zlou se potázali pražští strážníci, když se pokusili na Facebooku pochlubit jedním ze svých zásahů. Za to, že odhalili, zadrželi a v poutech odvedli "dívku kouřící jointa" si to na sociálních sítích pěkně odnesli. Jinak banální zpráva jako z černé kroniky vyvolala bouři kritiky.

Anketa

Souhlasíte s postupem hlídky?

Hlasovalo 1078 lidí.
"Společná hlídka strážníka a policisty odhalila dívku kouřící jointa" zněl titulek na facebookovém profilu Městské policie Praha. Není jasné, kdo přesně ze strážníků zprávu zveřejnil, ale rozhodně záhy zjistil, že to byl pořádný přešlap.

 

Zpráva popisuje zásah kombinované hlídky strážníka a policisty. Bdělí muži zákona si minulý týden ve Štefánikově ulici všimli dívky, která kouřila "jointa", tedy marihuanovou cigaretu. Když hlídka chtěla dívku zkontrolovat, ta se dala na útěk. Marně, přesile neunikla. "Strážník proti ní zakročil a policista jí přiložil služební pouta. Celou věc dále šetří Policie ČR," zní závěr zdánlivě nevinného příspěvku.

 

 

Zpráva si své čtenáře okamžitě našla. Během dvou dnů ji sdílelo přes pět stovek uživatelů FB, má téměř sedm stovek komentářů a nějakou formu "lajku" jí dala skoro tisícovka lidí. I když se mezi reakcemi velmi velmi ojediněle najdou i komentáře schvalující reakci policistů, je těžké je vyhledat v masivním krupobití kritiky, která se na policii snesla.

 

 

Někteří lidé strážníkům vyčítají vůbec to, že zasáhli, další se podivují nad tím, jestli si opravdu chce pražská městská policie budovat pověst vyzdvihováním takových zákroků. "21. století... policie zatýká holku kvůli tomu, že kouří jointa... smutné," vystihl to za mnoho lidí například Vítek Krajcovic.

 

 

Mnohé komentáře se zabývaly vážnějšími situacemi a případy, kdy se lidem naopak pomoci policie nedostalo, a srovnávaly je s nulovou společenskou nebezpečností "dívky kouřící jointa". Další lidé upozorňují na neefektivitu takové práce strážníků a upozorňují, že se v Praze běžně dají sehnat tvrdé drogy na ulici, aniž by s tím policisté něco dělali. Další ironicky prosí o kontakt na "hrdiny" z hlídky.

 

 

"A co jít dělat něco užitečnějšího než buzerovat? Vrazi a zloději jsou už pochytaný? Fakt? Tohle dost vypovídá o stavu policie a hlavně o tom, na co skutečně policie má koule. Na zadržení slečny s jointem :)" podivuje se třeba Radek Kučera.

 

 

Nutno podotknout, že mezi stovkami příspěvků se našlo i několik, které policisty hájí. Daly by se ovšem zřejmě spočítat na prstech jedné ruky. "Měli by to brát všechno, ne jen ty, co hulí," navrhuje například Týnka Mendralová. "Tak nemá hulit venku :) Dobře jí tak :) A bůh ví, co to bylo za ženckou..." doplnil Tomáš Vrána.

 

"Kdyby hlídka prošla a neřešila to, tak deset z vás podá okamžitě na ně stížnost, že nezakročili. A jelikož by se jednalo o trestný čin, tak by přišli o místo. A kolik z vás by chtělo přijít o místo, jen kvůli krávě, co si myslí, že může vše?" zastal se policistů uživatel Mirek.

 

Lidé na sociálních sítích se už případem i baví. Tohle je parodie na náborovou kampaň městské policie:

 

 

Poslední z vybraných komentujících má pravdu, že kouření, respektive držení marihuany není zcela beztrestné, nicméně o trestný čin nejde. Je to pouze přestupek, pokud nejde o větší množství.

tn.cz / gar