drahý internet

Piráti navrhli plán, jak lidem zlevnit data. Babiš přispěchal se svým

Téma:

Politici se rozhodli bojovat proti operátorům a drahým mobilním datům. Dopoledne představili svůj plán, jak zlepšit postavení zákazníků, Piráti, odpoledne přišlo se svým návrhem hnutí ANO.

Piráti chtějí, aby se například snížily pokuty za vypovězení smlouvy. Současný stav je takový, že pokud se zákazník rozhodne pro změnu mobilního operátora, tak musí zaplatit dvacet procent z ceny, která mu ještě zbývá do data, kdy mu smlouva končí.

 

Podle České pirátské strany se takové pokuty mohou vyšplhat do řádu tisíců korun. Piráti také chtějí, aby se na mobilní trh dostal co nejdříve čtvrtý operátor.

 

Podle informací televize Nova předloží premiér Andrej Babiš novelu zákona o elektronických komunikacích už zítra na jednání vlády. Cílem je zjednodušení a zlevnění přechodu od jednoho operátora k druhému.

 

 

To prý otevře cestu k většímu konkurenčnímu boji a tedy i snížení cen mobilních dat. Novela také počítá se zkrácením doby přenesení telefonního čísla ze současných 10 na dobu dvou dnů a změnit by zákazník mohl operátora, aniž by musel kontaktovat toho stávajícího.

 

V úterý se konala tisková konference premiéra Andreje Babiše, poslance Patrika Nachera a vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly k chystanému návrhu změny zákona o elektronických komunikacích.

 

Podle vyjádření Andreje Babiše začali být Piráti aktivní až po zveřejnění jejich návrhu v televizi a snaží se jim téma ukrást. "Posloucháme zrovna pana premiéra, který zpanikařil poté, co jsme předložili návrh zajišťující snazší změnu mobilního operátora. Opravdu jsme v neděli neopsali řeči pana Faltýnka, to je komická představa," reagovala Česká pirátská strana.

 

Oba návrhy jsou si velmi podobné, liší se v některých detailech, jako je například výše poplatku při odstoupení od smlouvy.

GALERIE: Návrh změny zákona o elektronických komunikacích

1
/
3
Návrh na změnu zákona o elektronických komunikacích - Česká pirátská strana

 

V posledních dnech vyvolaly diskuzi výroky ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové. Babiš odmítl potvrdit, zda uvažuje o jejím odvolání.

 

Strany se shodují na tom, že je třeba připravit podmínky pro vstup čtvrtého operátora na český trh.

 

Záznam z tiskové konference můžete sledovat zde:

František Bůžek / klma tn.cz / TV Nova