Polské tržnice

Polským trhům chybí peníze Čechů. "Nemáme covid, přijeďte," vyzývají

Filip Pultar
Filip Pultar
31.10. 2020 22:13
Téma:

V předvánočním a dušičkovém období každoročně zažívají polští obchodníci v příhraničních oblastech žně. A to hlavně díky Čechům, kteří neváhají vyrazit za nákupy i stovky kilometrů. Letos je to ale jiné, a i když jsou v Polsku otevřené všechny obchody nebo tržnice, Čechů tam moc nejezdí.

Na centrálním parkovišti u tržnice v polském městě Lázně Chudoba bylo v sobotu jen několik málo desítek aut s českými poznávacími značkami.

 

Loni tam cestovky pořádaly zájezdy, řidiči autobusů a cestující neváhali vyrazit ještě v hlubokou noc, aby bylo kde zaparkovat a aby na tržnici byli mezi prvními. Teď kilometry uliček v tržnicích zejí téměř prázdnotou. Prodejci běžně žijící z peněz nákupůchtivých Čechů podle svých slov strádají.

 

"Těch autobusů je méně než v minulých letech, protože máte u vás zákaz. Oni se bojí koronaviru. Čekáme na Čechy, máme dobré věci, slevy máme. Nemáme koronavirus, ať přijedou, máme poloviční ceny," řekl televizi Nova jeden z nich.

 

 

Čechy, kteří o dušičkovém víkendu do obce Lázně Chudoba přijeli, poznáte na první pohled. Na rozdíl od místních totiž mají na obličeji roušky. Přijeli na nákupy, ale i kvůli rozptýlení.

 

"Jsme tu nejen kvůli tomu, že to levnější, ale udělali jsme si i výlet. Přijeli bychom, i kdyby u nás bylo otevřeno. Nepřekvapilo mě, že tu není tolik lidí, dalo se to v současné situaci očekávat," prozradila Češka, která v sobotu vyrazila do Polska.

 

Prodejci dokonce sledují českou politickou a pandemickou situaci. Byli zklamaní, že se v Česku prodloužil nouzový stav. Jejich tržby ale prý ještě může zachránit předvánoční období, co do návštěvnosti Čechů obyčejně nejvydatnější týdny.

 

 

A dobrá zpráva přišla z německého Saska. Přestože celé německo jde od pondělí do karantény, malý příhraniční styk na 24 hodin pro Čechy Sasko zachová. Bude možné tam jezdit za prací nebo na nákupy.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
drz TN.cz