Jednání Sněmovny

Babiš se hájil před poslanci. Dotace pro Agrofert se nezastaví

Sněmovna
Zdroj: Profimedia

V úterý poslanci debatovali o návrhu auditu Evropské komise, podle kterého je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na skupinu Agrofert. Audit je podle Babiše útokem na Českou republiku. Opozici se nepodařilo prosadit výzvu vládě, aby přestala Agrofertu vyplácet nenárokové dotace.

Koncept auditu uvádí, že Babiš ovládá dva svěřenské fondy a prostřednictvím nich pak může řídit skupinu Agrofert. Český premiér je tak podle něj ve střetu zájmů. Kvůli tomu hrozí, že by mohly Babišovy bývalé firmy vracet 450 milionů korun dotací, které pobíraly od února 2017.

 

Opoziční strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN požadovaly zastavit vyplácení veškerých dotací Agrofertu. Výzva vládě se ale zákonodárcům nepodařila prosadit.

 

Část opozice také žádala, aby vláda znovu požádala o důvěru. "Aby bylo jasné, jestli se vláda v tuto chvíli opravdu opírá o většinu v Poslanecké sněmovně. Ta zjištění toho auditu jsou tak závažná, že se určitě nedají vymlčet," prozradil místopředseda ODS Martin Kupka.

 

 

Jednání Sněmovny zahájil odpoledne premiér Andrej Babiš (ANO). "Od pátku jsme se dozvěděli, že údajně kvůli mému střetu zájmů a mé bývalé firmě má Česká republika vracet nějaké peníze," prohlásil na úvod. Audit je podle něj údajně velice pochybný. "Audit je útok na zájmy České republiky," řekl.

 

"Kvůli mně se nebudou vracet žádné peníze. Za 15 let členství České republiky v Evropské unii jsme na základě korupce a machinací vrátili 35 miliard z dotací a 17,5 miliardy nám zadrželi na základě pochybení," nařkl předseda vlády "tradiční politické strany". Premiér dále zdůraznil, že kvůli Agrofertu se nic nevracelo, ani vracet nebude.

 

Andrej Babiš pak prohlásil, že celá kauza poškozuje jeho rodinu a bývalou firmu. "Není to útok na Babiše, ale je to ohrožení českých firem. Musíme ten nesmysl tvrdě odmítnout na základě tvrdých faktů a dat," pokračoval.

 

 

Těšně před závěrem svého pětačtyřicetiminutového projevu se premiér rozvášnil. "Párky, měl jsem k večeři kostelecké párky. Měly 90 procent masa. Šunka má 92 procent," vzkázal Babiš opozici.

 

Za řečnickým pultem ho následně vystřídal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něj obsahuje audit spoustu chyb. "Když jsem dostal do ruky nepodepsaný audit, málem jsem spadnul ze židle," prohlásil. Na plénu dále promluvil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

 

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček potvrdil, že audit Evropské komise je pravý - nejedná se o falzifikát. Dokument by podle něj měla projednat vláda.

 

Opozice: Andrej Babiš dělá ostudu

Na premiérův projev už reagovali opoziční politici. Ve Sněmovně se vyjádřil například Miroslav Kalousek (TOP 09). "Já vás chci poprosit, abyste si nebral Českou republiku jako rukojmí. Každý den, kdy zůstáváte v čele vlády si zvyšujeme ostudu České republiky," vzkázal Kalousek premiérovi.

 

 "Je to lež, účelovka, nesmysl, kampaň. Chudák. Já bych rád slyšel vize pro Českou republiku a ne řeči o limitované edici párků z Kosteleckých uzenin," komentoval na twitteru Babišův projev šéf lidovců Marek Výborný. 

 

"Prý se proti němu spikla nejen opozice, ale celá Evropa, všichni na něj útočí a vlastně ohrožují i ČR. Já bych řekl, že jediný, kdo ohrožuje naší zemi je premiér, který dělá ostudu a kvůli kterému hrozí, že občané zaplatí stovky milionů za Agrofert," reagoval předseda ODS Petr Fiala. 

 

 

"Ministr průmyslu a obchodu právě na plénu poslanecké sněmovny obhajuje dotaci na toustový chléb, kterou obdržela firma pana premiéra. Nemůžete mě někdo vzbudit? Tohle je fakt zlej sen," okomentoval po projevu ministra Karla Havlíčka (za ANO) poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. 

 

Dotace na chléb nadzvedla ze židle i Václava Klause mladšího. "Bohatství vzniká z práce, ne z dotací. Kdyby to dostal jiný podnikatel, bylo by to v pořádku? Nebylo! Dotace jsou zlo, dotace jsou korupce, dotace vznikají tak, že tvrdě pracujícím lidem se berou peníze a daně," řekl.

 

Kvůli dotační kauze Andreje Babiše to vře nejen ve Sněmovně, ale i mezi veřejností. Na Václavském náměstí se v úterý večer opět sešli demonstranti, kteří nesouhlasí se jmenováním ministryně spravedlnosti Marii Benešové a požadují Babišovu demisi kvůli vyšetřování. Akci pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii.

pan/sei TN.cz