sběr informací

Pražská zastupitelka navrhuje společné hroby pro opuštěné seniory

Bára Divišová
Bára Divišová
3.11. 2019 21:04
Téma:

Hromadnou hrobku navrhla vybudovat zesnulým z domovů pro seniory, kteří nemají příbuzné, šéfka výboru pro sociální politiku pražského magistrátu. Eva Horáková, zastupitelka a členka Pirátské strany, tím šokovala ředitele domovů i své kolegy. Mnozí mají za to, že to je neetické, někteří zastupitelé pro změnu požadují, aby se Horáková vzdala funkce předsedkyně výboru.

Anonymní rozptylová loučka podle předsedkyně magistrátního výboru pro sociální politiku není důstojným pietním místem. Proto napsala domovům pro seniory tento mail.


"Potřebovali bychom zmapovat, co se děje s pozůstatky vašich klientů. Jelikož si uvědomuje, že někteří klienti vašich domovů zůstávají sami bez rodinných příslušníků, přemýšlíme nad vybudováním společné hrobky," stojí v mailu.


"Abych tam třeba i já jakožto předsedkyně sociálního výboru mohla přijít položit květinu, zapálit svíčku, pomodlit se a odejít," vysvětlila svůj záměr pražská zastupitelka Eva Horáková (Piráti).

 

 


Podle některých ředitelů ale mail svědčí jen o tom, že předsedkyně sociálního výboru neví, jak to v praxi chodí, tedy že domovy pro seniory své klienty nepohřbívají. Některým navíc myšlenka společných hrobů přijde neetická.


Na zesnulé bez rodiny zákon pamatuje a obce, nebo městské části podle místa úmrtí vypraví takzvaný sociální pohřeb a náklady pak proplácí ministerstvo pro místní rozvoj. Změna praxe prý nutná není, navíc by znamenala jenom více byrokracie.


Kolegové z magistrátního výboru pro sociální politiku se zase pozastavují nad tím, proč s nimi svůj nápad pirátská zastupitelka nekonzultovala, před tím, než hromadný email odeslala. "Já vůbec nevím, kam na takové nápady chodí," prohlásil Patrik Nacher (ANO).

 

 


"Paní zastupitelka vyděsila mnoho seniorů, kteří nám zděšeni volali a ptali se, co to má znamenat," řekl Jiří Pospíšil (TOP09).


"Podle mě by měla zvážit, zda zůstane ve funkci předsedkyně výboru. Jestli ten výsledek té práce je ten, že by chtěla dělat hromadné hroby, tak okamžitě měla odejít z funkce," míní Alexandra Udženija (ODS).


"Zákon o pohřebnictví hromadné hroby striktně zakazuje. Pokud jde o uložení uren s popelem lidských ostatků, to podle zákona při zachování piety a úcty lze," uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frčka. Celý projekt je podle Horákové zatím ve fázi sběru informací.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz