STUPEŇ TŘI

PŘEHLED: Alkohol na veřejnosti, otevřené obchody. Co se dnes mění?

Otevření části obchodů
Zdroj: Getty Images
Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 10:47
3.12. 2020 5:40
Téma:

Od čtvrteční půlnoci je Česká republika oficiálně ve třetím stupni systému PES. Otevírají se obchody, restaurace a fungovat mohou také služby. Podívejte se na podrobný přehled, co vše je nově povoleno.

Česká republika se již 23. listopadu dostala v systému PES na čísla, která spadají do stupně tři. Ministerstvo zdravotnictví ale vyčkávalo, zda nedojde ke zhoršení situace. Hodnoty ovšem zůstaly beze změn a dlouho očekáváné velké uvolnění tak mohlo proběhnout.

 

Co vše je nyní jinak, se podívejte v podrobném přehledu. 

 

Restaurace

 
Provozovny stravovacích služeb můžou nově fungovat od 6 hodin ráno do 22 hodin večer. U stolu můžou sedět maximálně čtyři osoby s výjimkou členů domácností. V restauracích může být obsazena nejvýše polovina stolů a lidé nesmí konzumovat tzv. na stojáka.

  

Obchody


Všechny obchody můžou od čtvrtka otevřít za dodržování omezení počtu osob. Vevnitř nemůže být více než jedna osoba na 15 metrů čtverečních. Rozestupy mezi zákazníky musí být alespoň dva metry.

 

Ruší se také zákaz prodeje v neděli.

 

 

Nákupní centra


Obchodní centra mohou otevřít téměř celá. Zavřeny musí být jídelní koutky, které mohou fungovat jen přes výdejní okénko. Fungovat nesmí ani dětské koutky.

 

Služby

 

Od čtvrtka se za dodržení hygienických pravidel mohou otevřít také služby. Kadeřníci nemusí nosit ochranný štít, postačí rouška či respirátor. Obnovení provozu se týká také tetovacích salónů, masáží, manikúr a ostatních podobných služeb.

 

Fungovat mohou také ubytovací služby.

 

 


Pohyb venku


Lidé se mohou venku pohybovat bez omezení. Ve třetím stupni už totiž neplatí zákaz nočního vycházení. Na veřejnosti se již také může pít alkohol.

 

Trhy a shromažďování

 

Vláda ani nadále nedoporučuje pořádat venkovní trhy, ale nezakazuje je. Stánky však musí mít mezi sebou rozestupy a lidé nesmí zakoupené jídlo či pití konzumovat přímo u nich.

 

Hromadné akce


Venku se hromadných akcí může zúčastnit až 50 lidí, vevnitř je povoleno maximálně deset účastníků.

 

Svatby, pohřby

 

Obřadů jako jsou svatby a pohřby se nově může zúčastnit až 30 lidí. Dosud bylo maximem 20 osob.

 

 

Muzea, galerie


Otevřít mohou také muzea a galerie. Vevnitř ale nesmí být více lidí, než je 25 % kapacity areálu. 


Bazény, wellness centra

 

Bazény a wellness centra mohou také otevřít za dodržení limitu jedna osoba na 15 metrů čtverečních. 


Roušky


Ohledně nošení roušek se nic nemění. Roušky musí lidé nosit ve vnitřních prostorách i v zastavěných oblastech venku pokud není možné dodržet rozestupy dva metry.

 

 

Sport


Pro sportování platí přísná pravidla. S výjimkou profesionálních sportovců, kteří jsou pravidelně testováni, budou muset mít všichni sportovci ve vnitřních prostorách nasazenou roušku. "Právě hluboký výdech při fyzické aktivitě a další fyzické projevy těla jsou rizikové,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

Posilovny a fitness centra musí dodržovat limit jedna osoba na 15 metrů čtverečních a skupinové aktivity jsou možné jen do 10 lidí. Podrobnější informace se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

 

Kultura


Koncerty, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté se nesmějí konat za přítomnosti diváků. Roušky mohou umělci odložit pouze při zpěvu nebo hraní.

 

Jak to dnes vypadalo v obchodech, se podívejte ve videu:

 

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstane Česko ve třetím stupni dlouho. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

TN.cz