Rusko

V Rusku vypukly protesty na podporu Navalného. Policie zadržela stovky lidí

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 20:28
23.1. 2021 9:08
Téma:

Nepovolená shromáždění na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného se konají ve více než 60 ruských městech. Protestují tisíce lidí, stovky demonstrantů policie zadržela.

Ruské státní orgány už od začátku Navalného uvěznění zakazovaly shromažďování lidí na podporu opozičního předáka a daly najevo, že těmto akcím hodlají zabránit. Navalného příznivci se přesto od sobotního rána schází na demonstracích, aby Navalného podpořili, informuje agentura AP.

 

Podle informací organizace OVD-Info policie zadržela už více než 1500 demonstrantů, mezi nimi má být i Navalného manželka Julia. Nejtvrdší střety s policií se odehrály ve městě Chabarovsk na Dálném východě. Protestuje se také ve  východosibiřském Jakutsku, kde teploty v sobotu spadly pod -50 stupňů Celsia.

 

Jak zadržení demonstrantů probíhalo, se podívejte ve videu:

 

Vedení některých vysokých škol v Rusku vyzvala studenty, aby se shromáždění neúčastnili. Univerzity oznámily, že pokud studenti výzvu poruší, mohou být disciplinárně stíháni či dokonce ze školy vyloučeni.

 

 

 

Asi 200 lidí se v sobotu dopoledne sešlo i přes nepřízeň počasí u ruského velvyslanectví na náměstí Borise Němcova v Praze. Dav se shromáždil také u pražského Rudolfina. Účastníci s sebou měli transparenty s nápisy jako "Svobodu pro Navalného" nebo "Rusko bez Putina". Na dodržování pořádku dohlížela Policie ČR.

 

Podívejte se na video z pražského protestu:

 

Alexeje Navalného, který je považován za nejvážnějšího Putinova odpůrce, zadržela ruská policie minulý týden na letišti poté, co se po více než pěti měsících vrátil z Německa. Tam byl hospitalizován kvůli otravě. Navalného se měli podle jeho slov pokusit otrávit agenti ruské tajné služby KGB.

  

V pondělí na Navalného soud uvalil třicetidenní vazbu. Čelí obvinění z porušení podmínečného trestu, který mu byl udělen v roce 2014. Ruská vězeňská služba žádá, aby mu starší 3,5letý podmíněný trest soud změnil na nepodmíněný.

 

Ruský lídr Alexej Navalnyj zaútočil na Putina, tají luxusní rezidenci. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz