podpora usa

Protesty vypukly i v Německu, policie použila slzný plyn, málem i vodní děla

Prostesty v Mnichově na podporu USA
Zdroj: Profimedia
Na podporu USA se protestovalo i v Mnichově
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
7.6. 2020 7:18
Téma:

Protesty ve Spojených státech proti policejní brutalitě a rasismu se přelily do dalších států světa. V sobotu zuřily po celém Německu - tisíce lidí na podporu USA demonstrovaly v Berlíně, Mnichově či Düsseldorfu. V Hamburku musela policie dokonce použít pepřový sprej.

Protestující v sobotu zaplňovaly celá náměstí v německých městech od Berlínu po Düsseldorf. Podle Deutsche Welle se jednalo o největší demonstrace mimo USA: V Berlíně se protestujícíh na náměstí Alexanderplatz sešlo zhruba 15 tisíc, s sebou měli transparenty hlásající "Není spravedlnost, není mír", "Black Lives Matter" či "Německo není nevinné." Demonstranti vyjadřovali podporu protestujícím ve Spojených státech, požadovali ale změnu i v Německu. 

 

Organizátoři vyzvali k tichu trvajícímu osm minut a 46 sekund, což představuje dobu, než George Floyd ztratil vědomí, když mu policista klečel na krku. Demonstrace se neobešly ani bez násilí. Policisté v hlavním městě zatkli několik lidí, kteří na ně házeli láhve a kameny.

 

V Hamburku se demonstrace zvrhly ještě víc. Mezi 14 tisíci demonstrantů byly stovky agresivních, a policie tak musela použít pepřový sprej. V záloze měla dokonce i vodní děla, která byla připravená použít. "Museli jsme použít pepřový sprej. Se vší úctou k emocím: útoky na policisty jsou nepřijatelné," napsala hamburkská policie na twitteru. Tři policisté utrpěli zranění kvůli pyrotechnice, kterou si s sebou někteří demonstranti přinesli.

 

Davy protestujících lidí zaplavily další velká města, jako je Kolín nad Rýnem, Mnichov, Münster nebo Norimberk, demonstrace se ale konaly i v menších obcích. A nejen do Německa se přelily protesty zuřící ve Spojených státech. Konaly se i ve Velké Británii, Nizozemsku, Francii, Itálii, Polsku, Mexiku či Austrálii. Na neděli jsou naplánovány demonstrace ve Španělsku a Belgii. Od minulého týdne se uskutečnilo mnoho protestů i v dalších zemích, jako je Brazílie, Japonsko, Dánsko, Švédsko, Keňa či Zimbabwe.

 

Desetitisíce lidí po celém světě v sobotu vyjádřily solidaritu protestujícím ve Spojených státech po smrti George Floyda a zároveň odsoudily rasismus a policejní brutalitu ve svých vlastních zemích. V Mexiku byly podle magazínu Forbes protesty velmi násilné. Jednoho policistu demonstranti dokonce zapálili. Zaútočili i na americkou ambasádu, kterou poničili. Při protestech požadovali spravedlnost pro stavebního dělníka, který byl minulý měsíc údajně zabit v policejní cele.

 

Za vraždu George Floyda hrozí policistovi až 40 let ve vězení. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz