Milion chvilek

Máme toho dost, znělo na protivládních protestech Milionu chvilek

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 9. 6. 2020
Téma:

Na úterní odpoledne svolal spolek Milion chvilek pro demokracii protestní akci, která byla kvůli bezpečnostním opatřením rozdělena na menší setkání. Před začátkem prvních demonstrací bylo ohlášeno 168 akcí.

Původně se počítalo s limitem na jednu akci, které by se mohlo účastnit maximálně 500 lidí. Kvůli tomu jen v hlavním městě bylo naplánováno několik menších demonstrací. Ta hlavní se konala na Staroměstském náměstí, vystoupení organizátorů začalo krátce po 18:00.

 

Záznam ze Staroměstského náměstí najdete zde:

 

V úterý odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že se na demonstracích může sejít přes 500 lidí: "Naší prioritou je chránit zdraví občanů. Proto všechna ta opatření. Demonstrace jsme ale nikdy nezakázali. Abychom však předešli pochybnostem, přicházíme s výjimkou ze zákazu akcí nad 500 os. pro shromáždění konaná podle zákona o právu shromažďovacím, s účinností od dnešní 15 hodin."

  

Organizátoři na začátku hlavní akce oznámili, že výjimka ze zákona, kterou oznámil ministr zdravotnictví, je vítězstvím práva, nikoliv milostivým povolením, jak se to podle nich snaží Adam Vojtěch prezentovat.

 

Následně organizátoři ocenili rozhodnutí předsedy Senátu, který se rozhodl vyrazit na diplomatickou cestu na Tchaj-wan.

 

Také se věnovali problematice koronaviru, ať už to byla míra pomoci od státu lidem, které krize zasáhla, nebo množství peněz, které stát napumpoval do ekonomiky.

 

"Pane Babiš, vy toho ještě nemáte dost? My toho máme dost," zaznělo z úst Mikuláše Mináře. Dav následně začal skandovat heslo "Máme toho dost.". Pak se ale rozhostilo na dvě minuty "naléhavé mlčení", jak to nazval Minář.

 

Policie už minulý týden uvedla, že nebude omezovat výkon shromažďovacího práva: "Policie nebude za žádných okolností omezovat výkon shromažďovacího práva ve prospěch mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Právo na shromáždění je základním, ústavou garantovaným právem, které je mimo období nouzového stavu země, nedotknutelné. Pokud policie shledá, že dochází k porušování hygienických podmínek, stanovených opatřením ministerstva zdravotnictví, věc zadokumentuje a odešle příslušné krajské hygienické stanici k vyřízení."

  

 

Protivládní protesty jsou zaměřeny na celou řadu témat. Organizátoři vyzvali lidi, aby si přinesli transparenty s otázkami, na které chtějí znát odpověď.

 

Mezi ty, na které se ptá spolek, patří "Vy ještě nemáte dost?", "Vy ještě nemáte dost nahrabaných peněz?", "Vy ještě nemáte dost nakumulované moci?", "Vy ještě nemáte dost institucí obsazených svými lidmi?", "Vy ještě nemáte dost peněz vysátých z veřejných zdrojů?", "Vy ještě nemáte dost mezinárodní ostudy?", "Vy ještě nemáte dost oblbování a strašní lidí?".

 

Mapa všech akcí:

TN.cz