Očkování na koronavirus

První kraj představí, jak bude očkovat obyvatelstvo. Koncepci nabídne státu

Očkování je dobrovolné, ale řada států plánuje zvýhodňovat naočkované
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
2.1. 2021 7:16
Téma:

Jihočeský kraj v pondělí jako první představí koncepci, podle které chce postupně naočkovat co nejvíc obyvatel proti covidu-19. V regionu se hodlají vydat německou cestou a využít vakcinační centra. Strategii kraj nabídne ministerstvu zdravotnictví k využití i ve zbytku Česka.

V pondělí představí Jihočeský kraj jako vůbec první svou očkovací strategii. Používat bude vakcinační centra, která by měla zajistit plynulé a rychlé odbavení zájemců o očkování proti koronaviru.

 

"Tato koncepce bude následně 5. ledna nabídnuta ministerstvu zdravotnictvíjako vzorový projekt pro celorepublikové využití," uvedla mluvčí jihočeského hejtmana Hana Brožková. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale už dříve prohlásil, že Česko plošně velká vakcinační centra používat nebude. Využít se mají lékařská zařízení.

 

Na tiskové konferenci vystoupí kromě hejtmana Martina Kuby (ODS) také ředitel českobudějovické nemocnice Michal Šnorek. "Představí nejen další kroky koncepce, ale i detailní model spolu s architektonickým návrhem uspořádání vakcinačního centra," doplnila Brožková.

 

 

Celorepublikově má koordinaci očkovací strategie na starosti Zdeněk Blahuta, kterého si vybral ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) původně hledal pro očkování i vládního zmocněnce, koncem prosince ale oznámil, že záštitu nad náročnou logistickou operací přebírá sám.

 

Podle ministerského předsedy je očkování jednou z největších výzev příštích měsíců. "Jedině tak ochráníme náš zdravotní systém a budeme uvolňovat opatření. Očkování je cesta k normálnímu životu. Ta cesta je ale dlouhá," řekl Babiš v novoročním projevu.

 

Také prezident Miloš Zeman vyzval už ve svém vánočním poselství Čechy, aby se nechali proti covidu-19 naočkovat.

 

Na Vysočině začalo očkování v sobotu ráno. V ampulce bylo o jednu dávku méně. Podívejte se na video:

 

Začalo očkování v dalších pěti krajích. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz