Neztrácí čas

První týden ministra Prymuly: Tahle opatření už zavedl a další chystá

Novým ministrem zdravotnictví se stal Roman Prymula
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
28.9. 2020 10:50
Téma:

I když mají nastupující ministři zpravidla jakousi dobu hájení, nový šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) si takový luxus nemůže dovolit. Už první týden ve funkci proto velmi rychle zpřísnil řadu opatření. A avizoval, že další budou následovat v nejbližších dnech. Připomeňte si, co všechno stihl.

V neděli se Prymula nechal slyšet, že během tohoto týdne máme čekat další omezení. Ta se dotknou hlavně volnočasových aktivit, jichž by se nově mělo účastnit výrazně méně lidí.

 

"Pravděpodobně se budeme pohybovat na čísle deset až dvacet. Budou však odlišnosti třeba pro svatby, kde to bude asi třicet lidí," nastínil ministr. Restrikce by mohlo ministerstvo představit ve středu, či v pátek.

 

Poslechněte si, co Prymula v neděli řekl:

 

 

 

Školy by se podle Prymuly zavírat neměly, i když o všem bude ještě jednat s kolegou Robertem Plagou ANO).  Mluví se například o dočasném zrušení tělocviku a hudební výchovy, protože v těchto hodinách žáci nenosí roušky.

 

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl Romana Prymulu do nové funkce minulé úterý - pouhý den poté, co jeho předchůdce Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že končí.

 

A Prymula rozhodně neztrácel čas - hned následující den oznámil, že od čtvrtka po následujících 14 dní musejí všechny bary, hospody a další stravovací zařízení mít povinně zavřeno mezi desátou hodinou večer a šestou ráno. A stále v nich může být maximálně tolik lidí, kolik je v nich míst k sezení.

 

Podobně ministr zpřísnil i konání hromadných akcí, například večírků - pokud nemají jejich účastníci kde sedět, může se jich uvnitř účastnit maximálně deset lidí, pod širým nebem pětkrát tolik. Kompletní přehled nově vyhlášených opatření najdete v tomto článku na TN.cz.

 

Jenže nezůstalo jen u toho - ministr zároveň minulý týden vyzval ředitele škol, aby kvůli šíření koronaviru nechali v pátek školy zavřené. Tento apel ovšem moc úspěšný nebyl, podle odhadů ho vyslyšela jen přibližně každá desátá základní a střední škola.

 

Více o "volném pátku" se dozvíte v reportáži:

 

 

Prymula ovšem necílil jen na školáky, podobnou výzvu adresoval i zbytku republiky. "Chci požádat všechny naše spoluobčany, aby využili deštivého prodlouženého víkendu k tomu, aby zůstali doma. Četli si knížky, dívali se na filmy a užívali si rodinu,“ napsal na twitter.

 

Jenže jak zjistil štáb TV Nova, ani tato slova nepadla na úrodnou půdu - lidé totiž na výlety vyrazili tak jako tak, mnohé neodradilo ani ošklivé počasí.

 

Pusťte si reportáž TV Nova:

 

TN.cz