V hledišti

Prymula mluví o lockdownu, sám šel na fotbal. Babiš ho obratem odepsal

Petr Zelený
Petr Zelený, Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 19. 2. 2021 20:30
18.2. 2021 22:05
Téma:

Ve čtvrtek odpoledne se poradce premiéra a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula nechal slyšet, že Česku by prospěl několikatýdenní tvrdý lockdown. O pár hodin později se vypravil na mezinárodní fotbalový zápas, kde ho v hledišti zachytili fotografové. Na Prymulovu návštěvu pražského Edenu obratem zareagoval premiér Andrej Babiš (ANO) a ukončil s ním spolupráci.

Prymulova náštěva fotbalového utkání ho stála místo premiérova poradce. Andrej Babiš s ním ve čtvrtek večer ukončil spolupráci. Prymula podle něj postrádá sociální inteligenci.

 

"Jestli něco nesnáším, tak je to papalášství. Pokud on nemá na to sociální inteligenci tak bohužel, je mi líto. On je odborník, ale evidentně nechápe, že nemůže kázat vodu a pít víno. Pokud ráno apeluje na lockdown, pak má jít příkladem. Proto jsem to ukončil," vyjádřil se premiér pro TN.cz.

 

Ozval se také šéf pražské Slavie Jaroslav Tvrdík. "Slavia neporušila žádné epidemiologické nařízení. Současná etapa pandemie v ČR však vyžaduje více než cokoliv jiného solidaritu. V tom jsme udělali obrovskou chybu," napsal na svůj twitter.

 

V pátek ráno Tvrdík dodal, že Slavia morálně selhala. "Pozvání VIP hostů na včerejší zápas bylo v intencích toho, že máme být jako přední český klub vzorem a pozitivním symbolem a na zápasy nemohou všichni naši fanoušci, morálním selháním. Omlouváme se," uvedl šéf Slavie. 

 

 

Nutno říct, že Prymula nebyl jedinou známou tváří, která chtěla sledovat měření sil mezi pražskou Slavií a anglickým Leicesterem přímo na stadionu v Edenu. Na dalším snímcích byl například kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář.

 

Ke kancléřově návštěvě se vyjádřil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. "Nebudeme se připojovat k všeobecné atmosféře vzájemného kamenování. Každý z nás by si měl být vědom své odpovědnosti k druhým a dávat přednost laskavosti a pokoře před hněvem. Sobectví a odsudky pandemii nezastaví, jen zhorší," uvedl Ovčáček. 

 

Na VIP tribuně byl také europoslanec Alexander Vondra (ODS), který v pátek řekl, že to byla chyba. "Na tribunu Slavie jsem zván 25 let. Pozvání jsem přijal i včera, což zpětně považuji za chybu. Láska ke Slavii u mě převážila nad ohledem na ty, kteří se teď do Edenu nedostanou. Navrhl jsem vedení klubu, aby příště pozvalo lékaře a sestry z nemocnic. To jsou VIP dnešních dnů," uvedl Vondra. 

 

Akce se zúčastnil i šéf odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Jan Marounek, podle kterého se tam před zápasem zkoušelo testování proti koronaviru. "Kdybych se na místo nevydal a nezkontroloval dodržení nastavených závazných hygienicko-protiepidemických podmínek pro konání soutěže a nastavení karanténních opatření, tak bych byl kritizován, takto jsem kritizován taktéž," řekl webu iRozhlas.cz.

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už nicméně dal podnět státnímu tajemníkovi resortu Stanislavu Měšťanovi a hlavní hygieničce Jarmile Rážové, aby jeho účast řešili. "Bez ohledu, zda byla překročena pravidla, je to špatný signál a není to správný postup u úředníka v této funkci," řekl ministr.

 

 

Nikdo ze zúčastněných nejspíš platná opatření a nařízení neporušil, významná sportovní utkání totiž mají výjimku a mohou na nich být přítomní hosté.

 

"Ano, byl jsem s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků. Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma,“ reagoval Prymula pro Deník N.

 

 

Prymula nicméně o pár hodin dříve na dotaz Novinek řekl, že by byl pro zavedení tvrdého lockdownu na dva až tři týdny. A i když nechtěl být příliš konkrétní, zmínil omezení kontaktů a pohybu. Sám se ale zachoval jinak.

 

Pozdvižení přitom známý epidemiolog způsobil už před několika měsíci, když se na pražském Vyšehradě sešel s tehdejším šéfem poslanců hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem v restauraci, která měla mít podle protiepidemických opatření zavřeno. Tehdy ho kauza stála místo ministra zdravotnictví.

 

Rozhodnutí premiéra Andreje Babiše ukončit s Romanem Prymulou spolupráci vstřícně okomentovala na svém twitteru i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. “Je dobře, že premiér vyhodnotil účast pana Prymuly na fotbale za zcela nepatřičnou a ukončil s ním spolupráci,“ uvedla s tím, že v komentáři ještě vznesla řečnickou otázku, proč ve své funkci zůstávají pánové Hnilička a Šlégr.

 

 

Narážka byla adresována šéfovi Národní sportovní agentury Milanu Hniličkovi a místopředsedovi Rady České televize Jiřímu Šlégrovi, kteří se koncem ledna navzdory protiepidemickým opatřením účastnili narozeninové oslavy v jednom z teplických hotelů. Hnilička se po zveřejnění kauzy vzdal pouze poslaneckého mandátu.

TN.cz