Ruský prezident

Putin: "Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ." Chce toho využít

Vladimír Putin
Zdroj: Profimedia
Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro filmaře řekl, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ. Využít tohoto faktu podle něj půjde při vyjednávání. Jeho slova zveřejnil v pátek Kreml.

Rozhovor s Putinem byl natočen už v červnu, až nyní ale zveřejnil Kreml jeho plný přepis. Ruský prezident ho poskytl americkému režisérovi Oliveru Stoneovi, který natáčel dokumentární film o Ukrajině. Píše o tom agentura AP.

 

"Věřím, že Rusové a Ukrajinci jsou jedni lidé, opravdu jeden národ. Když ty oblasti, které jsou nyní centrem Ukrajiny, přešly pod Rusko, nikdo o sobě nepřemýšlel jinak než jako o Rusovi," prohlásil Putin podle přepisu rozhovoru.

 

V souvislosti s tím ruský prezident také uvedl, že "se toho dá využít jako konkurenční výhody při nějakém druhu vyjednávání".

 

Za posledních pět let provedlo Rusko na území Ukrajiny několik vojenských intervencí. V únoru 2014 převzali neoznačení vojáci kontrolu nad poloostrovem Krym. Ruský parlament anexi schválil s odůvodněním, že je "potřeba chránit Rusy na Krymu".

 

 

Boje mezi ruskou a ukrajinskou stranou zuří od března 2014 také na východě Ukrajiny. Během tzv. ukrajinské krize vyhlásili separatisté, podporovaní Moskvou, Doněckou a Luhanskou lidovou republiku. V červenci 2014 byl nad povstaleckým územím sestřelen letoun Malaysia Airlines. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že za sestřelením stálo Rusko.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
epa TN.cz