Ruská opozice

Putin tají luxusní sídlo, tvrdí zatčený Navalnyj. Zveřejnil video jako důkaz

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 20:53
20.1. 2021 10:30
Téma:

Tým lídra ruské opozice Alexeje Navalného, který čeká v cele na soud, zveřejnil unikátní záznam. Dvouhodinové video má být důkazem toho, že si prezident Vladimir Putin tajně nechal vybudovat luxusní palác. Putinův mluvčí to v ruských médiích obratem popřel.

Navalného tým zveřejnil dvouhodinový záznam v úterý a obratem nasbíral obrovský počet shlédnutí. Ke středeční desáté hodině dopoledne video shlédlo více než 18 milionů lidí a je pod ním přes půl milionu komentářů. Putinův palác, jak lídr ruské opozice sídlu na pobřeží Černého moře přezdívá, je podle Navalného financován propracovaným korupčním programem.

 

Video vzniklo před Navalného zatčením po návratu do Ruska. Obsahuje záběry z dronu. Jednotlivé části sídla nahrávka podrobně popisuje, stejně jako způsob, jak se Putin k penězům na takový palác dostal. "Je to nejtajnější a nejstřeženější zařízení v Rusku," tvrdí Navalnyj.

 

 

Podrobně hovoří také o korupci v nejvyšších ruských kruzích. Putinův mluvčí Peskov prohlásil, že "obvinění jsou nepravdivá". Navalnyj ve videu své příznivce vyzývá, aby v sobotu vyšli do ulic. Za práva lidí prý bojuje mnoho let a nyní je řada na nich.

 

Podle lídra ruské opozice nejde v případě Putinova sídla o dům nebo rezidenci, ale spíše celé město. "Je to celé město, nebo spíše království. Má nedobytné ploty, vlastní přístav, stráže, kostel, jeho vlastní kontrolní bod, a dokonce i vlastní hranice. Je to samostatný stát uvnitř Ruska," tvrdí Navalnyj.

 

 

Součástí luxusního resortu má být dokonce i podzemní hokejové hřiště, dva heliporty a statek se soukromým vinařstvím. Celé sídlo by podle odhadů vyšlo v přepočtu zhruba 29 miliard korun.

 

"Pokud se zeptáte, kolik stojí Putinův palác poblíž Gelendžiku, bude těžké na tuto otázku odpovědět, protože toto sídlo s tunely vytesanými uvnitř útesů a podzemním hokejovým hřištěm prostě není v prodeji. Můžeme však odhadnout minimální vynaložené náklady. Celkově je to 100 miliard rublů, tedy zhruba 1,3 miliardy amerických dolarů. Proto tomu říkáme největší úplatek na světě," uzavřel Navalnyj.

 

 

Nejedná se o první Putinovo sídlo, které svou okázalostí upoutalo pozornost. Před třemi lety se objevily záběry z jeho luxusní rezidence na ostrově Lodočnye nedaleko finských hranic. V tomto letním sídle má ruský prezident třeba bazén vykládaný zlatem. Na vybavení nešetřil, přestože tam zavítá pouze jednou za rok.

 

V roce 2016 dokonce analytici Putina vyhodnotili jako nejbohatšího muže světa. Svým majetkem ve výši až pět bilionů korun měl překonat i softwarového magnáta Billa Gatese. Už tehdy se v médiích hovořilo o prezidentově zapojení do korupční mašinérie. Z prezidentského platu by si totiž dle odborníků takový luxus dovolit nemohl.

 

Dvouhodinový záznam, který zveřejnil tým ruského opozičního lídra, má být důkazem Putinova zapojení do korupční mašinerie:

 

Alexej Navalnyj ve vazbě zůstane nejméně 30 dní. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz