Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Teletubbies i Křemílek s Vochomůrkou vadí Poláků, prý jsou gayové

Fialový Tinky Winky z Teletubbies (úplně vpravo) vadí Polákům, protože je prý gay.
Zdroj: TV Nova
Že hluboce katolické Polsko nemá zrovna v lásce homosexuály je známá věc. Tento negativní vztah k sexuální menšině však došel již tak daleko, že se dotkl i vysílání kreslených seriálů v polské televizi. Postavička Tinky Winky z velmi populárního dětského seriálu Teletubbies je totiž v Polsku podezřelá z homosexuality. Někteří chtějí seriál zakázat. Podezření z homosexuality prý může padnout i na Křemílka s Vochomůrkou a na Pata a Mata.

V této zemi s konzervativní vládou, jejíž část otevřeně brojí proti homosexuálům, někteří tvrdí, že figurka vystupuje jako gay, což se jim nelíbí. Záležitostí se dokonce zabýval úřad na ochranu práv dětí. Ale po prověrce shledal, že vše je v pořádku.

"Požádám psychology z našeho úřadu, aby se podívali na pohádku Teletubbies a vyhodnotili, zda může být vysílána v televizi," původně uvedla šéfka této instituce Ewa Sowińská. Ta se již dříve vyslovila pro to, aby homosexuálové, kteří pracují s dětmi a mládeží, dostali zákaz výkonu povolání.

Problémem je Tinkyho červená taška

"Celá ta věc je neobyčejně citlivá, protože děti si tu pohádku velmi oblíbily," řekla Sowińská o televizním seriálu, jehož cílovou skupinou jsou děti do pěti let.

Tinky Winky je podle tvůrců seriálu mužského pohlaví, má fialovou barvu a na hlavě trojúhelníkovou anténku. Nosí červenou tašku. Právě ta se stala trnem v oku některým konzervativcům, kteří si u Sowińské stěžují, že jde o dámskou kabelku a že v této kombinaci může být ukrytý homosexuální podtext.

Poté, co Sowińská osobně seriál zhlédla, připustila, že odsudky opírala pouze o zprostředkované informace a že postavičky jsou to roztomilé, i když ta nešťastná kabelka je naprosto nepohodlná a zbytečná.

"Nemyslím si, že by ta pohádka mohla být dětem škodlivá," usoudila. Ze stejného důvodu se do palby kritiky dostal Tinky Winky, respektive jeho tvůrci z britské stanice BBC, koncem 90. let ve Spojených státech.

Kritika byla již v USA

Nedávno zesnulý americký evangelický televizní kazatel Jerry Falwell, proslulý svými nekompromisními názory, tehdy upozorňoval rodiče malých dětí na skryté symboly homosexuality, mezi něž patřilo i ztvárnění postavičky Tinky Winkyho.

V podezření jsou Křemílek s Vochomůrkou a Pat a Mat

Podle serveru tvn24.pl může být výčet "podezřelých" večerníčků mnohem delší - ani Křemílek a Vochomůrka, ani Pat a Mat o žádnou partnerku ani nezavadí.

A kreslené postavičky Bolek a Lolek se dokonce ocitli i na plakátu k varšavskému pochod gayů a lesbiček i na titulní straně německého časopisu pro homosexuály Siegessaeule. Ovšem, v Bielsko-Bialé vzápětí vznikla iniciativa na obranu dobré pověsti Bolka a Lolka.

V Polsku, kde se 95 procent obyvatel hlásí ke katolické církvi, v nedávném průzkumu listu Rzeczpospolita polovina dotázaných odpověděla, že homosexualita je hřích a více než polovina si myslela, že to je úchylka.

Ministr školství Roman Giertych za konzervativní katolickou Ligu polských rodin v novele školského zákona navrhoval zákaz "homosexuální propagandy" ve školách. Vyhrožoval, že učitelům, kteří by milostné vztahy mezi osobami stejného pohlaví ve škole propagovali, by hrozilo propuštění. Sowińská se za některé jeho návrhy postavila.

Chce například, aby ředitelé škol na nejrůznější besedy nesměli zvát zástupce sexuálních menšin. Ti totiž podle ní mohou svým extravagantním zjevem mládeži imponovat. Sowińská tvrdí, že na první pohled to není nic špatného, nicméně to lze považovat za jistou formu propagace homosexuality.

Ministra školství Giertycha kvůli jeho výrokům namířeným proti homosexuálům již kritizoval Evropský parlament.

Nova.cz, ČTK