KRITIK KREMLU

Rusové převezli Navalného z vězení. Jeho rodina netuší, kde je

Patrik Balcar
Patrik Balcar
Aktualizováno 20:38
26.2. 2021 12:41
Téma:

Evropská unie by v příštím týdnu měla formálně stvrdit sankce proti Rusům, kteří jsou zodpovědní za uvěznění a odsouzení kritika Kremlu Alexeje Navalného. Ruské úřady ve čtvrtek Navalného převezly z moskevské věznice neznámo kam. Informace o tom, kde se nachází, nemají ani jeho právníci nebo rodinní příslušníci.

Navalnyj byl z Moskvy převezen ve čtvrtek. V pátek řekl šéf ruské vězeňské služby Alexandr Kalašnikov agentuře AFP, že aktivista míří do trestanecké kolonie. Neupřesnil do jaké. 

 

Způsob, jakým ruské úřady s Navalným zachází, odsoudili ministři zahraničí členských zemi EU i šéf Evropské rady Charles Michel. Unie požaduje okamžité propuštění opozičního politika.

 

"V pondělí se ministři zahraničí EU shodli na uvalení sankcí proti těm, kdo jsou zodpovědní za Navalného uvěznění a odsouzení. Příští týden rozhodnutí formálně stvrdíme," uvedl šéf Evropské rady Michel.

 

Před sankcemi Evropskou unii varoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov i prezident Vladimir Putin. Oba kroky Západu označují za zasahování do vnitřních záležitostí Ruska.

 

 

"Jde o neustálou agresivní snahu zpomalit náš rozvoj, vytvářet spory na našich hranicích, vyvolávat vnitřní nestabilitu a podkopávat hodnoty, které naši společnost spojují. Jde jim o oslabení a ovládnutí Ruska," řekl Putin.

 

Hlasitý kritik prezidenta Putina by měl podle rozhodnutí soudu ze začátku února za mřížemi strávit téměř tři roky. Zatčení Navalného, který byl v srpnu loňského roku otráven novičokem a poté se léčil v Německu, vyvolalo v Rusku masové protesty, proti kterým policie tvrdě zasahovala.

mb TN.cz