očkování na koronavirus

Schválení vakcíny na dohled: Pfizer a Biontech poslaly žádost do Bruselu

První vakcína v Česku by mohla být zřejmě od firmy Fajzr
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 15:33
1.12. 2020 11:25
Téma:

Farmaceutické společnosti Biontech a Pfizer požádaly Evropskou lékovou agenturu (EMA) o schválení společné vakcíny proti koronaviru. Pokud jim dá zelenou, v sedmadvacítce by se mohlo začít očkovat těsně před koncem roku. Rozhodnutí má padnout do 29. prosince.

Biontech a Pfizer požádaly Evropskou lékovou agenturu (EMA) o schválení vakcíny proti covidu-19. V úterý to potvrdili zástupci obou společností, které přípravek vyvíjejí společně, píše portál n-tv.de.

 

"Dnešní oznámení je dalším milníkem v naší snaze splnit slib, že uděláme všechno pro to, abychom zastavili tuhle krizi," prohlásil šéf Pfizeru Albert Bourla.

 

Podle jeho protějšku z Biontechu Ugura Sahina je nutné rozšířit vakcínu po celém světě. "Pro nás coby společnost, která se nachází v srdci Evropy, je pro nás dnešní milník důležitý i proto, že pokračujeme ve snaze dostat zásoby vakcíny i do zbytku světa," řekl.

 

 

Firmy tvrdí, že jejich vakcína má účinnost 94,5 procent. Pokud rozhodne agentura kladně, mohlo by se začít očkovat ještě před koncem roku. Jak upozornila agentura AP, definitivní slovo by mělo zaznít 29. prosince. Biontech sídlí v Německu, Pfizer je americká společnost.

 

Část veřejnosti je k vakcíně proti koronaviru skeptická. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz