Špatné počasí

Šílený let na dovolenou: Přistáli na třech jiných ostrovech. VIDEO

Téma:

Zážitek, na který hned tak nezapomenou, prožili cestující, kteří letěli z Prahy na portugalský ostrov Madeira. Kvůli špatnému počasí letadlo nemohlo na ostrově přistát. Místo v pondělí odpoledne přistáli na Madeiře ve středu ráno a poté, co navštívili tři další ostrovy a kolem Madeiry udělali 33 okruhů.

Letadlo společnosti Travel Service odstartovalo z Prahy na linku QS1170 ve 12:20 pražského času. Až k portugalskému ostrovu Madeira, který leží v Atlantiku, probíhala cesta normálně. Kvůli silnému větru, který na ostrově často vane, ale letoun s přibližně 170 cestujícími nemohl přistát.

 

Pilot tak udělal ve vyčkávacím prostoru mezi ostrovy Madeira a Porto Santo devatenáct okruhů, pak zamířil na nedaleký ostrov Porto Santo, kde letadlo po šesti hodinách od startu z pražského letiště konečně přistálo.

 

Ještě týž večer ale z letiště na Porto Santo Boeing 737-900 Travel Servisu znovu odstartoval. Čekat na zlepšení podmínek na tomto malém ostrově nebylo podle mluvčí společnosti Travel Service Vladimíry Dufkové možné. "Na tomto malém ostrově nebyly již žádné ubytovací kapacity," řekla TN.cz Dufková.

 

Pilot udělal u Madeiry dva další okruhy a zhruba v 22:40 pražského času (na Madeiře je o hodinu méně) zamířil jinam, tentokrát na kanárský ostrov Tenerife. Let z Porto Santo na Tenerife trval přibližně hodinu.

 

"Byla mezi námi spousta starších lidí. Na Tenerife nás odvezli na hotel, kde jim ale trvalo několik hodin, než nás konečně ubytovali. Nakonec jsme mohli spát sotva tři hodiny," řekla TN.cz paní Marie, jedna z cestujících z letu na Madeiru.

 

 

Tím ale úděl českých turistů neskončil. V úterý před polednem místního času, více než 24 hodin po odletu z Prahy, vyrazilo letadlo z Tenerife na Madeiru. Let k portugalskému ostrovu trval přibližně 40 minut, počasí ale nebylo lepší než v pondělí, a tak následovalo něco, co cestující už důvěrně znali z předešlé cesty - kroužení kolem ostrova.

 

Pilot nejprve udělal pět okruhů ve výšce 1200 metrů mezi ostrovy Porto Santo a Madeira, tedy ve stejném prostoru, kde letadlo kroužilo už v pondělí. Pak letadlo kleslo do výšky 280 metrů a udělalo ještě sedm okruhů přímo u letiště na Madeiře pojmenovaném po portugalském fotbalistovi a rodákovi z ostrova Christianovi Ronaldovi.

 

Po hodině a půl vyčkávání to pilot vzdal a zamířil zpět na Kanárské ostrovy, tentokrát na ostrov Gran Canaria, kde letadlo po třech hodinách od startu z Tenerife přistálo. Bylo 15 hodin místního času, cestující ale čekali až do večera v transitním prostoru letiště, jestli se počasí na Madeiře nezlepší.

 

 

"Už od pondělního poledne jsme akorát na bagetách. Teď nám dali poukázku na 6 euro, že si můžeme něco koupit v rychlém občerstvením. Ale vypadá to, že z letadla vyndávají naše zavazadla. Nikdo nám nic neřekne, ani tady, ani na infolince letecké společnosti," stěžovala si v úterý večer Marie.

 

Následovala další cesta na hotel. "Na rozdíl od toho 1. dne nás ubytovali poměrně slušně a rychle. My jsme tedy dostali na hotelu jídlo, které se moc jíst nedalo, ostatní ale mají lepší zkušenost. Mohli jsme spát přibližně šest hodin," dodala v úterý cestující.

 

"Všem cestujícím bylo zajištěno po celou dobu občerstvení a pro všechny pasažéry byla zajištěna možnost ubytování v hotelích," uvedla mluvčí aerolinií Dufková. Hotely zajišťovala společnost, která pro Travel Service zajišťuje odbavení letadla na letišti.

 

Podívejte se, jak děsivá bývají přistání na Madeiře:

 

V úterý se už turisté do vytoužené destinace dostali. Letadlo odstartovalo z Kanárských ostrovů před osmou hodinou ranní a po necelé hodině přistálo na letišti v hlavním městě Madeiry Funchalu. "Měli jsme štěstí, před námi ani po nás letadla přistávat nemohla," řekla TN.cz paní Marie. "Kapitán udělal pro naší bezpečnost maximum," dodala.

 

Co se jí ale nelíbilo, byl nedostatek informací. "Nikdo s námi nekomunikoval. Když jsme seděli v transitním prostoru letiště, řekli nám, že další informace budou za 10 minut a pak nic," dodala cestující. Podle mluvčí společnosti Dufkové zajišťovala předávání informací handlingová společnost.

 

Zatímco letadlo z Prahy kroužilo nad Atlantikem a přelétávalo mezi Madeirou a Kanárskými ostrovy, čekali na něj samozřejmě cestující, kteří se letadlem měli vrátit do Prahy. I těm zajistil podle mluvčí Travel Servisu handlingový partner hotel. Nakonec místo v pondělí v 16:40 místního času odstartovali z ostrova ve středu v 9:59.

 

Čeští turisté nicméně nebyli jediní, koho špatné počasí na Madeiře postihlo. Jen v úterý musely portugalské aerolinie TAP Portugal zrušit tři lety z Lisabonu, další dva divertovaly do Porto Santo a další se po tom, co přiletěl k Madeiře, otočil a vrátil zpátky do Lisabonu.

 

"Velmi nás mrzí, že cestující při cestě na/z Funchal postihly komplikace zapříčiněné špatným počasím, bohužel je to okolnost, kterou letecká společnost nemůže ovlivnit a prioritou v těchto případech je bezpečnost všech pasažérů a posádky. Travel Service učinila vše pro to, aby cestující bezpečně dopravila do cílové destinace," dodala mluvčí aerolinií Travel Service Vladimíra Dufková.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

LETENKA ZA DVA MILIONY? Americká společnost sází na luxus! Co všechno je v ceně zahrnuto?

POZOR: Sdílíte fotky svých letenek na sociálních sítích? Už nikdy tuhle chybu nedělejte!

vbo TN.cz