Realita a fikce

Simpsonovi to zase věděli: Greta jako Líza, obrázky jako důkaz!

Greta Thunbergová zírá na Donalda Trumpa
Zdroj: Profimedia
Greta Thunbergová zírá na Donalda Trumpa
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 28.9. 2019 13:35
Téma:

Projev mladé ekologické aktivistky Grety Thunbergové vyvolal tento týden bouřlivé reakce po celém světě. Řada lidí si ovšem všimla, že podobně zapálená bojovnice za životní prostředí už existuje. Jenom je kreslená a s bodlinami na hlavě.

Řeč je samozřejmě o navždy osmileté Líze Simpsonové z oblíbeného animovaného seriálu. Líza, stejně jako nyní Greta, je vášnivou obhájkyní životního prostředí, ekoložkou a bojovníci za naši planetu.

 

Když šestnáctiletá Greta v pondělí na sumitu OSN tepala světové vůdce a spílala jim, že jí ukradli dětství a sny, řada fanoušků žluté animované rodinky si vzpomněla právě na Lízu, která podobné proslovy pronáší už třicet let, píše britský Daily Mail.

 

Některým dokonce v hlavě naskočila epizoda, v níž Líza a její spolužáci popisují, jak podle nich bude jejich rodné město vypadat v roce 2050.

 

A Líza všechny šokuje, když prohlásí, že Springfield už nebude existovat kvůli změnám klimatu. "Globální oteplování uvězní oxid uhličitý v naší otrávené atmosféře, přehřáté oceány se zvednou, zatopí nížiny a to, co z lidstva zbyde, se bude péct na poušti, která nás kdysi živila," hřímala kreslená holčička v oranžových šatech.

 

 

 

Krom toho se také objevilo srovnání fotografie ze zmíněného klimatického summitu, kde se Greta mračí na procházejícího Donalda Trumpa a záběru ze seriálu, kde Líza očima propichuje Trumpa kresleného.

 

Simpsonovi přitom předpověděli budoucnost už víckrát - mimo jiné i vzestup Donalda Trumpa a jeho zvolení americkým prezidentem. A to dávno předtím, než se Trump k vrcholové politice byť jen přiblížil.

 

Pusťte si úterní reportáž TV Nova:

 

TN.cz