železniční havárie

Škoda za desítky milionů: Policie má podezření na obecné ohrožení

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 21:07
29.7. 2019 10:26

Za nedělní vykolejení vlaku poblíž Mariánských lázní může zřejmě vysoká rychlost. Uvedl to generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Svoboda na svém twitterovém účtu.

Vagóny s poničenými cisternami poházenými po bílé stráni. Tak vypadá místo nedělní železniční havárie poblíž Mariánských lázní v Plzeňském kraji, kde vykolejil vlak převážející vápno.

 

Případem se zabývá i policie. "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti," sdělila na svém twitterovém účtu.

 


"Bohužel šetření nehody nákladního vlaku u Mariánských Lázní ukazuje, že strojvedoucí zřejmě trojnásobně překročil povolenou rychlost. Vydal jsem pokyn k urychlenému vyšetření příčin nehody, opravy a znovu zprovoznění tratě," uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

 

 

Drážní inspekce je ale se závěry podstatně opatrnější. "Vyšetřování je teprve na začátku a ještě nemáme analýzu dat z rychloměru lokomotivy, v tuto chvíli by příčiny nehody byly pouze spekulací. Nyní pracujeme s několika různými verzemi," řekl mluvčí inspekce pro TN.cz Martin Drápal.


Odklízení železničních vagónů potrvá nejméně několik dní, až poté bude možné podrobně prozkoumat poškození tratě. V pondělí k vykolejenému vlaku zamířil i speciální tank drážních hasičů, který má pomoci s odklízením trosek.

 

 


Při havárii vlaku vykolejilo třináct vagónů, škoda je podle drážní inspekce asi 29 milionů korun, z toho 20 milionů na vlaku a 9 na trati. Kvůli havárii je provoz na trati přerušený, podle Českých drah bude trasa zřejmě opět průjezdná v pátek v poledne. Místo vlaků zajišťují přepravu cestujících náhradní autobusy.

 

GALERIE: Vykolejení nákladního vlaku u Mariánských Lázní

1
/
9
Zdroj: HZS Karlovarského kraje
U Mariánských Lázní vykolejil nákladní vlak

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz