Důležitá schůzka

Nováková a Ťok ven z vlády. Babiš oznámil jména jejich nástupců!

Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijel na Pražský hrad jednat s prezidentem Milošem Zemanem o změnách ve vládě. Po schůzce oznámil, že novými členy kabinetu budou Karel Havlíček a Vladimír Kremlík.

"Pan prezident bude změny ve vládě řešit až 30. dubna po návratu z Číny, do té doby se chce s oběma kandidáty ještě sejít," prohlásil Babiš.

 

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček má nahradit ministryni průmyslu Martu Novákovou, náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík pro změnu ministra dopravy Dana Ťoka.

 

 

Miloš Zeman podle Babiše ani s jedním z kandidátů problém nemá. Premiér nevyloučil, že v budoucnu udělá v kabinetu ještě další změny.

 

Premiér dříve řekl, že nový šéf dopravy nebude z hnutí ANO. Podle dřívějších spekulací médií se novým ministrem dopravy mohl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík nebo manažer Tomáš Krones, nyní šéf stavební firmy Colas CZ.

 

 

Zeman v úterý televizi Nova řekl, že Ťokova nástupce by mohl jmenovat ještě před svou návštěvou Číny, nebo těsně po ní. Odletí na ni po Velikonocích.


Ťok v pondělí řekl, že se do budoucna nechce věnovat politice. Ještě si ale rozmyslí, zda složí i poslanecký mandát. Necítí se unaven prací, ale útoky, které na něho byly vedeny. Podle Babiše se končící ministr nemá za co stydět, opozice naproti tomu míní, že byl neúspěšný a nezvládal svůj resort.

 


O konci Novákové se mluvilo delší dobu, svůj odchod oznámila v tiskové zprávě. Uvedla, že ji o výměně informoval Babiš. Termín jejího odchodu záleží na dohodě premiéra s prezidentem, dodala. Jako nástupce Novákové býval nejčastěji uváděn místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.


Opozice žádala odvolání Novákové kvůli nedávnému incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Kritice čelila i v únoru poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí.


Média v posledních dnech spekulovala i o možném konci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO).


Babišova vláda zažila od jmenování loni koncem června tři ministerské změny. Kvůli podezření z plagiátorství brzy skončili ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD), nahradili je Kněžínek a Jana Maláčová. Po několikaměsíčním sporu s Hradem o jmenování Miroslava Pocheho bylo plnohodnotně obsazeno ministerstvo zahraničí Tomášem Petříčkem (všichni ČSSD), do poloviny října ho vedl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

pez TN.cz