chybějící poptávka

Smartwings: Firma snižuje mzdové náklady, dotkne se to i cestujících

Boeing 737-800 Smartwings
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
Publikováno 6. 3. 2020
Téma:

Vzhledem k šířícímu se koronaviru musejí nejenom státy, ale i jednotlivé společnosti konat. Snížení rizika nákazy je maximální prioritou pro všechny. Lidé se bojí šířící se infekce. Ruší své zájezdy a nechtějí zůstávat v uzavřených prostorech s dalšími desítkami lidí. To znamená obrovské ztráty pro cestovní průmysl. Lidé zkrátka o lety nestojí. Poptávka klesá.

Na to musí reagovat i letecké společnosti. Skupina Smartwings, pod kterou spadají Smartwings i České aerolinie, k 6. březnu uvedla, že je nucena zavést úsporný program. Ten se dotkne nejen cestujících, ale i zaměstnanců.

 

 

Společnost nabídne svým zaměstnancům možnost zkráceného pracovního úvazku nebo neplaceného volna. Nebude přijímat nové, ani další školit. To ale nemusí být konec úsporných opatření. Vše záleží na šíření koronaviru v Evropě.

 

Nejzásadnějším omezením pro cestující je to, že společnost zřejmě zruší některé lety po Evropě a pozmění svůj letový řád. Pokud jste si tedy letenku zakoupili, ověřte si, zda se to netýká i vašeho letu.

 

 

Smartwings argumentují, že se tak snaží čelit ekonomickému dopadu koronaviru na společnost. Aktuální situací jsou nejvíce dotčeny ČSA. Ty musely zrušit své lety do italského Milána a Boloni a do korejského Soulu.

 

"Úsporná opatření víceméně kopírují další cestovní společnosti: Lufthansu, British Airways, Emirates a Ryanair," uvádí tisková mluvčí Vladimíra Dufková.

 

 

Smartwings zasáhla podobná nečekaná rána za poslední rok už podruhé. Společnost nakoupila letadla Boeing 737 MAX 8, které nemůže využívat. "Škoda, kterou z tohoto důvodu společnost do dnešního dne utrpěla, přesáhla 2 miliardy korun," uvedla mluvčí.

 

Jaké budou finanční dopady koronavirové infekce, zatím není jasné.

TN.cz