Rozhodující jednání

Prymula upřesnil další opatření. Zavřou se střední školy, omezí svatby

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Kateřina Sejková
Publikováno 30. 9. 2020
Téma:

Ve středu se sešla Poslanecká sněmovna, aby projednala vyhlášení nouzového stavu a kurzarbeit. Zasedla před mimořádným jednáním vlády, na kterém se ministři s premiérem dohodli na znovuzavedení nouzového stavu.

Kabinet měl původně nouzový stav probírat hned ráno, ale následně se jednání posunulo až na odpoledne. Prymula se nechal slyšet, že chce zákonodárcům důvody vyhlášení nouzového stavu objasnit a obhájit je.

 

"Nouzový stav sám o sobě nezavádí žádná opatření. Je to legislativní rámec. Neznamená to stejná opatření jako na jaře. Nikdo nechce zavírat obchody a restaurace. Nechceme mít opatření s obrovským dopadem na ekonomiku. Nouzový stav je ale nutný," uvedl při zahájení schůze Sněmovny premiér Andrej Babiš (ANO).

 

"Jsme v situaci, kdy epidemiologická situace se nevyvíjí příznivě.  Je tu komunitní přenos. Pokud nebudeme nic dělat, tak lůžka v nemocnicích budou obsazena covidovými pacienty. V tuto chvíli už musíme využívat lůžka, která se používají pro jiné případy," vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

 

 

"Můžeme udělat opatření, která toto mohou redukovat. Většina z nich ale není realizovatelná v rámci zákona o veřejném zdraví, protože nám neumožňuje dělat opatření plošná," řekl Prymula. K tomu podle něj vláda potřebuje nouzový stav.

 

Nastávající opatření

 

"Mimo nouzový stav chceme vyhlásit opatření týkající se škol. Tam, kde je na semaforu oranžová nebo červená barva, střední školy přejdou na distanční výuku. V ostatních školách bude zrušen tělocvik, budou místo něj jen procházky. Současně budou zrušeny hodiny zpěvu, může ale probíhat teoretická výuka," vysvětlil Prymula.

 

"Co se týká opatření za nouzového stavu, tak se jedná o omezení shromaždování ve vnitřních prostorech na 10 osob, ve vnějších na 20. Vyňaty jsou z toho komerční aktivity, týká se to výhradně těch volnočasových. Obchody nebudou žádným způsobem postiženy," uvedl.

 

"V kultuře budou na 14 dnů zakázány velké koncerty a podobně. Bude ale umožněn provoz divadel. Výjimkou jsou muzikály a opery, které budou omezeny. Při zpívání dochází k šíření viru," upřesnil ministr zdravotnictví.

 

 

"V případě sportu budou probíhat veškeré profesionální a poloprofesionální soutěže, nicméně bez diváků. Církevní obřady budou v podobném režimu jako divadla. Svatby budou mít omezení. Limit bude 30 osob. Nastane to až od 19. října, aby se na to lidé mohli připravit," dodal. Ostatní opatření chce Prymula vyhlašovat v jednom balíčku v pondělí 5. října.

 

Při svém proslovu Prymula vyzval důchodce jakožto rizikovou skupiny, aby omezili nakupování. O vyhlášení nouzového stavu jednala vláda od 13:00 hodin na mimořádném zasedání. Rozhodla se ho zavést od pondělí spolu s nově přijatými opatřeními.

 

Postoj opozice k nouzovému stavu

 

"Návrh nouzového stavu není nic jiného než přiznání absolutního selhání a podcenění situace ze strany vlády. Nepřipravenost nás teď dohání," vyjádřila se k požadavku vlády předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Myslím, že je důležité, aby byl nouzový stav dobře komunikován s lidmi. Prosíme, zveřejňuje v maximálním rozsahu informace o epidemii," vyzvala vládu.

 

 

"Hamáček s Babišem chtějí opět omezit životy našich občanů," vyjádřil se k návrhu na vyhlášení nouzového stavu předseda SPD Tomio Okamura. Nouzový stav a restriktivní opatření podle něj vyvolávají v lidech paniku a ekonomickou a sociální frustraci. "Lidé mají už nyní finanční potíže, protože jim klesly příjmy či přišli o práci," dodal.

 

Občanští demokraté už na sociálních sítích oznámili, že nouzový stav nepodpoří. "Vláda Andreje Babiše zemi absolutně nepřipravila na druhou vlnu. Nespustila chytrou karanténu, neposílila hygieny, nezajistila dostatečné testování a trasování. Občanům lhala a nesplnila svoje úkoly. Nouzový stav nedůvěru lidí ještě posílí a chaos nevyřeší," tvrdí ODS.

 

Jednání o kurzarbeitu

 

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) navrhoval vést schůzi ve stavu legislativní nouze, který by umožnil zrychlené projednání zákonů, konkrétně o kurzarbeitu. Ve Sněmovně proti tomu ale zazněl nesouhlas. Při hlasování poslanci návrh zamítli.

 

 

"Se zákonem o kurzarbeitu souhlasíme, nelíbí se nám ale konkrétní znění. Máme pozměňující návrhy a chceme je probrat ve standardní lhůtě, proto legislativní nouzi ODS nepodpoří," řekl poslanec za ODS Zbyněk Stanjura. Kurzarbeit by podle něj měl platit až od 1. ledna příštího roku.

 

Ze strany opozice zazněl rovněž požadavek, aby se program Antivirus prodloužil až do konce roku. Vzhledem k tomu, že legislativní nouze neprošla, kurzarbeit z programu středeční schůze vypadl a poslanci by ho tak měli probrat až příští týden.

TN.cz