Domácí

Vláda ve středu vyhlásí nouzový stav, oznámil premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) v předvolební debatě na TV Nova v pondělí večer oznámil, že vláda se mimořádně sejde už ve středu, aby řešila nové vyhlášení nouzového stavu. Zároveň řekl, že návrh, s nímž přišel ministr zdravotnictví Roman Prymula, podpoří.

"Předpokládám, že na středu svolám mimořádné jednání vlády, abychom jeho (Prymulův) návrh na nouzový stav schválili," nechal se v debatě slyšet premiér. Zároveň připomněl, že už v úterý se sejde rada vlády pro zdravotní rizika. "Pan Prymula bude zítra mluvit s jednotlivými ministry," řekl také Babiš, podle nějž je zavedení nouzového stavu nutné.

Co přesně by obnovení nouzového stavu obnášelo, podle předsedy vlády zatím jasné není, prý je to v pravomoci ministra zdravotnictví.

Podle původního plánu přitom měl kabinet znovu jednat až za týden v pondělí, tedy až po víkendových volbách do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu.

Návrh na znovuvyhlášení nouzového stavu podpoří i předseda ČSSD, ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

"Já to čtu tak, že situace je vážná a že je potřeba přijmout opatření, která se podle toho zákona (o ochraně veřejného zdraví), prostě přijmout nedají," zamyslel se Hamáček. A je tak prý potřeba silnější mandát, tedy mandát celé vlády. A tím pádem nouzový stav. Připomněl, že jakmile země přejde na nouzový stav, bude krizová opatření vyhlašovat vláda jako celek. Podle něj omezení budou směřovat na hromadné akce.

Poslechněte si, co ministr vnitra řekl:

Záměr naopak popudil předsedu Pirátů Ivana Bartoše a šéfa ODS Petra Fialu, kteří se večerní předvolební debaty také účastní. Vláda podle nich nezvládla komunikaci, podle Bartoše měla například více propagovat apllikaci eRouška.

"Případné vyhlášení nouzového stavu je výsledkem neschopnosti současné vlády. Zemi absolutně nepřipravila na druhou vlnu. Nespustila chytrou karanténu, neposílila hygieny, nezajistila dostatečné testování a trasování. Občanům lhala a nesplnila úkoly. ODS zavedení nouzového stavu nepodpoří," uvedl na twitteru Fiala už odpoledne.

Ministr Hamáček na kritiku opozičních politiků odvětil, že je podle něj špatně hádat se o to, kdo zapálil dům, když hoří všechna patra. "Semafory měly smysl, když byly přírůstky v desítkách. Teď už budou všechna opatření plošná," avizoval.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz