Koronavirus

Svítá naděje v boji s Covidem-19? Oxfordská vakcína údajně funguje

Vakcína
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
25.10. 2020 7:45
Téma:

Vakcína proti koronaviru, kterou vyvíjí odborníci na oxfordské univerzitě ve spolupráci s farmaceutickou firmou Astra Zeneca, funguje podle nich dokonale. Navíc vytváří také silnou imunitu. Vyplývá to ze studie vědců z Bristolské univerzity, kteří ověřovali její účinnost.

"Studie zjistila, že vakcína účinně působí v buňkách. Imunitní systém je poté připravený rozpoznat nemoc a bojovat s ní, aniž by člověk onemocněl,“ píše Daily Mail.


Podle Davida Matthewse, jednoho z oborníků, který zkoumal účinnost vakcíny, je studie velmi důležitá. Díky ní byli vědci schopni potvrdit, že genetická informace, která je základem vakcíny, se chová správně.

 


"Až dosud nebyly technologie schopny poskytnout jasné odpovědi, ale nyní víme, že vakcína dělá vše, co jsme očekávali. To je dobrá zpráva v našem boji s tímto onemocněním,“ řekl Matthews.


Studie zároveň zjistila, že se v těle vytváří s velkou přesností ohromné množství S-proteinu koronaviru. Vakcína používá jen minimálně genetické informace viru. Přidaná je informace právě o S-proteinu, kterým se napojuje na buňky. Vakcína tak v lidské buňce spustí reakci, která vytváří kopie proteinu, a po očkování se tvoří látky proti virům.


Vakcína je už ve třetí, a tedy polední fázi klinických zkoušek. Zapojeny jsou do ní desetitisíce lidí. V Brazílii zemřel však jeden z dobrovolníků. Více se dočtete v tomto článku na TN.cz.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz