Tragický osud

Mladý lékař dobrovolně testoval vakcínu, zemřel na koronavirus

João Pedro R. Feitosa
Zdroj: Facebook/João Pedro R. Feitosa
Mladý lékař zemřel na koronavirus
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
22.10. 2020 17:05
Téma:

Teprve 28letý lékař João Pedro R. Feitosa z Brazílie zemřel na koronavirus. Účastnil se testování vakcíny proti Covid-19 britské společnosti AstraZeneca. Ta výzkum nepřerušila, žádná pochybení v souvislosti se smrtí mladého doktora se totiž neprokázala.

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca vyvinula vakcínu proti koronaviru ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Momentálně probíhá její testování, do kterého jsou zapojení dobrovolníci. Jedním z nich byl brazilský lékař João Pedro R. Feitosa.

 

Jak informoval portál bbc.co.uk, 28letý doktor se koronavirem také nakazil a zemřel. Podle zprávy firmy nebyl součástí experimentální skupiny, která dostala injekci s vakcínou, nepodávali mu ani placebo, tedy neúčinné léčivo. To se používá při testování běžně, aby se zjistilo, zda lék skutečně funguje.

 

Neví se, kde se lékař nakazil, už od vypuknutí pandemie ale pomáhal infikovaným na jednotkách intenzivní péče ve dvou nemocnicích v Riu de Janeiru. Onemocnění Covid-19 u něj způsobilo vážné zdravotní komplikace, zemřel 15. října.

 

 

Společnost AstraZeneca tají, jak přesně se Feitosa na testování podílel. Kromě potvrzení jeho smrti a tvrzení, že všechny bezpečnostní postupy dodržela, k případu neposkytla další informace.

 

Její vakcínou už se zabývá i Evropská agentura pro léky (EMA), zatím se jedná o předběžné přezkoumání. Evropská unie s firmou podepsala smlouvu o budoucích dodávkách. Očkování britské firmy patří mezi nejnadějnější na světě, mohla by ukončit koronavirovou pandemii.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz