opatření kvůli Covid-19

Tábory brzy odstartují. Děti s sebou povezou víc věcí, režim bude přísnější

Linda Nguenová
Linda Nguyenová, František Nyklas
23.6. 2020 20:17
Téma:

Zhruba čtvrt milionu dětí letos zamíří na letní tábory. První můžou začít už koncem týdne a přípravy jsou v plném proudu. Organizátoři ale mají letos o problém navíc. Musejí splnit přísnější hygienické podmínky. Děti si musí zabalit víc oblečení nebo ručníků. Pokud se ve skupině dětí vyskytne případ nákazy koronavirem, musí být tábor ukončen.

Osmiletý Tomáš vyrazí s prvním turnusem. Přísnější hygienická pravidla se projevila třeba v tom, že letos odjede s větším kufrem. V něm má ručníky navíc, více oblečení, ale také třeba dezinfekci nebo roušku. Rodiče si nedělají iluze, že by jejich děti častěji měnily trička nebo ručníky, přesto s radostí pomáhají balit. Letos možná víc než dřív.

 

"Já jsem osobně ráda, že ty tábory jsou. Sice s nějakým omezením, ale myslím, že není čeho se bát. Jako matka, která je s dítětem od března sama doma a nemá se o něj kdo starat, tak jsem ráda, že odjede," svěřila se paní Barbora.

 

Táborníky čekají prázdniny trochu jinak. Odděleně budou jíst, sprchovat se i čistit zuby a obejít se musí bez výletů nebo tradičního mytí nádobí po jídle. Letos se dětem otevře zhruba pět a půl tisíce táborů, což je asi o 10 procent méně než loni.

 

 

 

"Důvody, proč se tábory rušily nebo omezovaly, vždycky nějak souvisely se současnou situací, i když ne vždycky třeba přímo s koronavirem. Zaznamenali jsme problém s vedoucími, kdy studenti, kteří neměli splněnou svou studentskou povinnost, se rozhodli, že přednější je škola," vysvětluje předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.

 

S přípravami neotálí ani dětský tábor ve Vrbně u Blatné. "My pořadatelé děláme všechno pro to, aby ochrana zdraví byla na nejvyšší možné úrovni. Tak bych rád vzkázal, ať se děti a rodiče nebojí, že děláme maximum," říká organizátor tábora Josef Bača.

 

Pokud se ale objeví případ nákazy koronavirem, musí organizátoři pobyt zrušit. Tábory mohou začít fungovat od 27. června a zamířit na ně může maximálně 500 lidí. Kontrolují je příslušné krajské hygienické stanice.

 

Jak vypadají přípravy na letní tábory, se koukněte v reportáži:

Kateřina Sejková TN.cz