vedra a bouřky

Bouře udeřily v Česku! Rozbíjely okna, voda zaplavila i školy

V Česku udeřily bouřky - 4
Zdroj: facebook, George Cash, Městská policie Praha
Do Česka dorazily prudké bouřky
Téma:

Ve středu v Česku panovalo přímo pekelné horko, není tedy divu, že se přihnaly i silné bouřky. Ty se prohnaly středními a severními Čechami, místy padaly i kroupy. Výstraha před bouřkami platí i v příštích dnech.

Ve středu se teploty místy vyšplhaly až na 34 stupňů - tropické horko s sebou přineslo i očekávané bouřky, před kterými meteorologové varovali. Nejprve trochu bouřilo na Karlovarsku, později dorazil pás silných bouřek z Německa k severozápadním hranicím Česka a prohnal se Ústeckým a Středočeským krajem.

 

 

Odtamtud pás bouřek zamířil směrem na východ do hlavního města a Libereckého kraje. Prahu zasáhl prudký liják před 19. hodinou, doprovázelo ho i krupobití.

 

"Hasiči opět vyjeli do ulic k popadaným stromům. K 20. hodině máme hlášeno 12 případů a vypadá to, že se situace trochu uklidnila. Nejvíce jsme vyjeli k popadaným větvím a stromům hrozící pádem. Poblíž ulice Pod Táborem byl hlášený požár stromu po úderu bleskem," napsali pražští hasiči na twitteru. Dodali, že dvě jednotky vyrazily také k osobnímu autu, které uvízlo ve vytvořené laguně v ulici Ocelkova.

 

K 21. hodině měli pražští hasiči nahlášeno už 18 případů. "Odstraňujeme popadané větve, čerpáme ve školách a v ul. Heřmanova v Holešovicích bouřka rozbila okno a střepy hrozí pádem do ulice. Zasahuje zde holešovická stanice a centrální stanice," napsali hasiči.

 

 

Malé kroupy zasáhly například i Milovice na Nymbursku, Děčínsko nebo Ústí nad Labem. "Přes okresy Litoměřice, Děčín a Mělník postupuje pás bouřek doprovázený kroupami a nárazy větru 55 až 70 km/h k severovýchodu. Lokálně se vyskytují i přívalové srážky s úhrny kolem 20 mm," napsal ČHMÚ.

 

Dorazily silné bouřky i k vám? Pošlete nám fotky či videa na e-mail nebo na náš facebook.

 

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí až do čtvrtečních dvou hodin ráno pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj. Nižší stupeň nebezpečí platí pro Vysočinu, Jihočeský, Královéhradecký a Pardubický kraj.

 

Meteorologové předpokládají, že bouře udeří i ve čtvrtek. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí začne platit ve čtvrtek ve 13:00 a skončí ve 23:00, bude vyhlášena pro Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

 

Velmi silné bouřky zasáhly Česko už v pondělí, v úterý pak bylo počasí o něco mírnější. K večeru se místy sice bouřky objevily, jejich síla se těm pondělním ale nevyrovnala.

 

 

Vysoké teploty nás podle nezávislé konzultantky v oblasti počasí Dagmar Honsové ještě chvíli potrápí: "Tropický týden vygraduje sobotními teplotami, které se zastaví na 31 až 35 °C. Poté teplé jižní proudění ukončí studená fronta. Zažíváme nejen tropické dny, ale i tropické noci - tj. teplota neklesá pod 20 °C. Naposledy bylo v tomto období takto teplo v letech 2000 a 2003."

 

I v následujících dnech se budou vytvářet četné bouřky, které mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové deště, krupobití a silný vítr. "Ve středu je očekáváme zejména v Čechách, ve čtvrtek na Moravě a ve Slezsku. V pátek se budou bouřky vyskytovat pouze ojediněle a v sobotu na přechodu studené fronty," doplnila Honsová.

 

GALERIE: Bouřky a krupobití

1
/
8
Zdroj: facebook, George Cash
Krupobití v Milovicích - 4

klma, sei TN.cz