živelní pohroma

Tornáda v USA připravila o život 31 lidí. Kvůli Covid-19 chybí dobrovolníci

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 14. 4. 2020
Téma:

Počet obětí v USA po vlně bouří a tornád překročil tři desítky. Živelní pohroma zasáhla jihovýchod území od Texasu po Jižní Karolínu a zanechala po sobě spoušť v podobě rozlámaných stromů a zničených budov. Situaci komplikuje eskalující epidemie koronaviru, kvůli které chybí dobrovolníci z Armády spásy.

Bouře doprovázené tornády se přehnaly přes pásmo dlouhé 1200 kilometrů pd Texasu po Jižní Karolínu a zanechaly za sebou trosky budov a nejméně 31 obětí. Jenom ve městě Monroe v Louisianě tornáda zničila stovky domů.

 

Úřady musely zřídit horké linky pro lidi, kteří kvůli živelní pohromě přišli o střechu nad hlavou. Kvůli epidemii koronaviru, která v USA udeřila nejsilněji, chybí zemi dobrovolníci v Armádě spásy. Mnoho z nich jsou totiž senioři, kteří jsou rizikovou skupinou. "Museli jsme snížit počet našich pracovníků," uvedl koordinátor Armády spásy Jeff Jellets.

 

 

Problematickým bodem je i distribuce potravin pro lidi postižené přírodní katastrofou. Obchody jsou totiž vyprázdněné, otevírací doba je omezená a Armáda spásy nemá dostatek zásob. Organizace nyní spolupracuje s restauracemi, které připravují jídlo pro potřebné.

 

V některých městech bylo zakázáno používat velké haly pro ubytování lidí, z nichž se kvůli tornádům stali bezdomovci. Důvodem je riziko přenosu koronaviru. "Nemyslím si, že teď někdo z nás přemýšlí o viru," řekla pro CNN Kaila Schoemakerová, jejíž švagr přišel kvůli počasí o dům.

Související témata:
TN.cz