úspěšné jednání

Turecko a USA se dohodly na příměří v Sýrii. Zachrání to životy, jásá Trump

Jednání Turecka a USA o situaci v Sýrii
Zdroj: Profimedia
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 17.10. 2019 21:54
Téma:

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a viceprezident Mike Pence se ve čtvrtek v Ankaře setkali kvůli situaci v Sýrii s tureckým prezidentem Erdoganem. Po více než pěti hodinách jednání se dohodli na příměří. Turecko slíbilo, že pozastaví útok na pět dní.

O výsledku jednání informoval americký viceprezident Mike Pence. Po více než pětihodinovém jednání s tureckým prezidentem Erdoganem se dohodli na příměří v severní Sýrii. Schůzky se zúčastnil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

 

Turecko se s USA dohodlo na pozastavení všech vojenských operací na pět dní. USA pomohou se stažením kurdských vojsk za hranici tzv. bezpečné zóny, jak ji označilo Turecko.

 

 

Výsledek jednání značně potěšil amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Skvělé zprávy z Turecka. Miliony životů budou zachráněny," napsal na twitteru.

 

Turecko zahájilo invazi na sever Sýrie minulý týden. Útok si vyžádal životy více než sedmdesáti civilistů. O život přišla i kurdská politička, kterou nejspíš popravili syrští povstalci podporovaní Tureckem.

 

Podle vyjádření Miloše Zemana v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov se Turecko dopustilo válečných zločinů. Rozhodně by se tak nemělo stát členem Evropské unie.

 

Na to, co předcházelo jednání Spojených států a Turecka, se podívejte v reportáži TV Nova:

sei TN.cz