Spojené státy

Trump počítá s předáním úřadu prezidenta! Veřejně porážku neuznal

Filip Šusta
Filip Šusta
Aktualizováno 20:19
25.11. 2020 12:26
Téma:

Donald Trump svolil, aby Joe Biden dostával každodenní zprávu tajných služeb. Jde o další z kroků, které napovídají tomu, že Trump počítá s předáním úřadu. Výsledky a průběh voleb ale dosluhující prezident napadá - porážku stále veřejně neuznal.

Prezident tradičně den před svátkem Díkuvzdání omilostnil v Růžové zahradě Bílého domu krocana. Ten letošní se jmenuje Corn (v překladu Kukuřice). "Corne, uděluji ti plnou milost. Děkuju ti, Corne,“ řekl Trump.


Milosti se dostalo také krocanímu kolegovi Cobovi (v překladu Klásek), který se ceremoniálu nezúčastnil. Prohrál totiž u Američanů v internetovém hlasování o titul národního krocana. "Během letošního Díkuvzdání musíme být o to víc vděční lékařům, zdravotním sestrám a vědcům, kteří vedli boj proti viru z Číny,“ poděkoval Trump.

 


I přes varování lékařů se mnoho lidí na svátky vydalo za svými příbuznými. Letištní haly se opět zaplnily. Na silnicích zhoustl provoz. "Jedu za svojí rodinou. Před cestou jsem podnikla řadu opatření. S nikým jsem se nestýkala a dva týdny jsem se pokoušela být jen v bytě, abych to na rodinu nepřenesla. Taky jsem se nechala dvakrát testovat,“ řekla jedna z cestujících Karla Paredesová.


Letiště po celých Spojených státech odbaví v posledních dnech okolo milionu cestujících denně. Oproti minulému roku se počet snížil o více než polovinu. Přesto jde o největší nárůst od půlky března.

ls TN.cz