Je to oficiální

Trump zná vyzyvatele. O Bílý dům se ve volbách utká s Joem Bidenem

Petr Zelený
Petr Zelený
19.8. 2020 7:44
Téma:

To, o čem se měsíce mluvilo a spekulovalo, je konečně oficiální - úřadujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzve v podzimních volbách na souboj bývalý viceprezident Baracka Obamy Joe Biden.

Rozhodli o tom delegáti aktuálního sjezdu americké Demokratické strany. Bidena podpořili také dva Trumpovi předchůdci v Bílém domě - Bill Clinton a Jimmy Carter.

 

"Donald Trump říká, že vedeme celý svět. Zároveň jsme ale jediná velká průmyslová země, v níž se ztrojnásobila míra nezaměstnanosti. V této době má být Oválná pracovna velitelským centrem. Místo toho je tam jen chaos," opřel se Clinton do Trumpa.

 

Jeho pětiminutový projev byl předtočený, upozorňuje BBC. Celý stranický kongres byl kvůli pandemii koronaviru z velké části virtuální.

 

 

Podle předvolebních průzkumů má Joe Biden už delší dobu větší podporu než úřadující prezident, který by za tři měsíce mandát chtěl obhájit.

 

Pro Bidena přitom nejde o první tažení na Bílý dům - jak připomíná BBC, kandidoval v minulosti už dvakrát. Poprvé v roce 1988, podruhé o dvacet let později.

 

Boj o Bílý dům přiblíží i pondělní reportáž TV Nova:

 

TN.cz