soudní proces

Tvrdil, že má Zeman rakovinu. Hrad po bývalém radním chce omluvu a pět milionů

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 4.9. 2019 12:57
Téma:

Městský soud v Brně se začal zabývat žalobou Kanceláře prezidenta republiky na bývalého brněnského radního Svatopluka Bartíka. Ten v roce 2017 zveřejnil na svém profilu na sociální síti, že má prezident Zeman rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Prezidentská kancelář požaduje omluvu a pět milionů korun.

U soudu se ve středu potkali žalovaný Svatopluk Bartík a advokát Miloše Zemana Marek Nespala. Soudce se ještě před čtením obžaloby pokusil o smír mezi stranami a vyřešení sporu omluvou. Jednání bylo přerušeno, aby mohl advokát hlavy státu zavolat na Hrad a prodiskutovat návrh se svým klientem.

 

Po pauze oznámil Zemanův zástupce, že jsou ochotni ke smíru pouze formou snížení pokuty. Požadovali tedy omluvu, pokutu ve výši čtyř milionů korun a vzdání se práva na náhradu škody.

 

Bývalý radní Bartík se následně před soudem omluvil za formu svého příspěvku. Uznal, že mohla utrpět důstojnost hlavy státu. Zdůraznil ale, že za samotnou informaci se neomlouvá.

 

Prezidentův právní zástupce označil takovou omluvu za nedostatečnou, proto trvají na obžalobě v plném rozsahu.

 

 

Bartík se hájí tím, že byl v době zveřejnění příspěvku o pravdivosti svého tvrzení naprosto přesvědčen. Informaci měl od vysoce postaveného člena zdravotnického personálu, který Zemana vyšetřoval. Svůj zdroj ale odmítl odkrýt.

 

Zástupce žalující strany upozornil zejména na to, že šlo o zásah do soukromí klienta a nepravdivé informace.
 

tn.cz / TV Nova