Covid-19

Tým expertů dorazil do Wu-chanu. Bude pátrat po původu koronaviru

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
Aktualizováno 13:20
14.1. 2021 12:18
Téma:

Do čínského Wu-chanu dorazil mezinárodní tým expertů Světové zdravotnické organizace (WHO), který bude pátrat po původu koronaviru. Čínská vláda vstup odborníkům povolila až po měsících odkladů a vyjednávání. Právě z Wu-chanu se nemoc covid-19 začala loni v prosinci šířit.

Více než rok poté, co se ve Wu-chanu objevily první případy nákazy koronavirem, přistál na letišti letoun s deseti experty Světové zdravotnické organizace.

 

"Máme tu odborníky na epidemiologii, zvířecí a lidské nemoci, veterináře, lékaře, odborníky na virus samotný. Všechny tyto různé oblasti expertízy nám umožní provést všechny potřebné studie,“ uvedl vedoucí týmu vyšetřovatelů Peter Ben Embarek.

 

 

Nejdřív ale tým odborníků ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Velké Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu zamířil do hotelu, kde stráví dvoutýdenní karanténu. Teprve pak zahájí měsíc trvající vyšetřování.

 

Ještě před týdnem přitom Čína týmu vstup do země zablokovala. Peking za zdržování vyšetřování čelí kritice, stejně jako obviněním ze zatajování informací o epidemii a skutečném původu nemoci. Podle WHO všechny důkazy ukazují na netopýry, coby původce viru. Není ale jasné, jak se přenesl na člověka.

 

 

"Nejdřív se zjišťuje, jaká zvířata mají průběh nemoci nejpodobnější lidem. Pak se zkoumají protilátky u zvířat. Později budeme samozřejmě zkoumat lidi, kteří se nakazili jako první. Zjistíme, kam šli, s kým byli v kontaktu, co se stalo. Pak výsledky všech studií a laboratorních výsledků vyhodnotíme,“ informovala mluvčí WHO Margaret Harrisová.

 

Už loni na jaře se objevily spekulace, že koronavirus unikl z wuchanské laboratoře, to ale Čína odmítá. Koronavirem se nakazilo po celém světě už více než 92 milionů lidí a téměř dva miliony zemřely.

jh TN.cz